10.3 C
Ankara
16. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Eğitim Otizm Eğitiminde Öncü Kurum Olan Aba Klinik Azerbaycan’da

Otizm Eğitiminde Öncü Kurum Olan Aba Klinik Azerbaycan’da

Azerbaycan, otizmli bireylerin eğitiminde Türkiye’de öncü bir kurum olan ABA Klinik Çocuk Gelişim Merkezine kavuşuyor. Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere ve ailelerine yönelik uzman kadrosu ve profesyonel hizmetleriyle bilinen ABA Klinik, farkındalığı artırmayı ve topluma sağlıklı bireyler yetiştirmeyi hedefliyor.

“Otizm spektrum bozukluğu, dünya genelinde milyonlarca aileyi etkileyen bir durum olup, erken tanı ve uzman desteğiyle bireylerin yaşam kalitesini önemli ölçüde artırmak mümkündür” diyen Özel Eğitim Öğretmeni ve Aba Klinik Kurucu Müdürü Süleyman Bayram; “ABA Klinik, otizmli bireylere yönelik destek hizmetlerini yine Ülkemizin can kardeşi Azerbaycan’a taşıma kararı aldı. Böylece Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) konusunda uzmanlaşmış ABA Klinik, modern tıbbi imkanları, donanımlı uzman kadrosu ve bilimsel çalışmalarının yanı sıra ileri teknolojik altyapısıyla tanınmaktadır. Merkez misyonu, otizmli bireylerin potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmak, eğitim ve terapi süreçlerinde destek sağlamak, ailelere rehberlik etmek ve toplumda otizm farkındalığını artırmaktır.

Bayram, yaptığı açıklamada şunları da belirtti: “Otizm, her geçen gün artan oranda yükselişte bir öneme sahip olup, toplumda farkındalığın artırılması ve erken müdahalenin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Biz, ABA Klinik olarak, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin potansiyellerini tam anlamıyla ortaya çıkarabilmeleri ve toplumla bütünleşmeleri için gereken desteği sağlamak amacıyla çalışıyoruz. “dedi.
Merkezin hizmetleri arasında erken tanı ve müdahale programları, bireyselleştirilmiş eğitim ve terapi seansları, dil ve iletişim becerileri geliştirme, sosyal etkileşim ve oyun terapileri yer almaktadır. Ayrıca, ailelere yönelik danışmanlık ve destek grupları ile otizmli bireylerin eğitim ve yaşam süreçlerini en iyi şekilde yönlendirmeyi hedefliyor.

Azerbaycan’da otizmle ilgili eksikliği dolduracak olan ABA Klinik, uluslararası iş birlikleri ve alanında uzman eğitimcileri ile ön plana çıkıyor. Bu merkezin hizmetlerine erişim, tüm aileler için ulaşılabilir ve kapsayıcı olacak şekilde tasarlanmıştır.

ABA Klinik ekibi, Azerbaycan’daki açılış için heyecanla çalışmalarını sürdürüyor. Merkezin 1 Eylül’de resmi olarak hizmete açılması planlanıyor.

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar