10.3 C
Ankara
24. Mayıs. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Genel Rukiye Türeyen Yazdı-Can mı Dayanır Bu Haykırışa?

Rukiye Türeyen Yazdı-Can mı Dayanır Bu Haykırışa?

Rukiye Türeyen Yazdı-Can mı Dayanır Bu Haykırışa?

Bu günlerde gözlerimiz değil, yüreklerimiz ağlıyor. Canlarımız yanıyor. Belki oralarda yaşayanlar kadar bilemeyiz ve üzülemeyiz. Çünkü biz bombalanmadık veya çocuklarımız bizim gözlerimiz önünde ölmüyor. Ya da bir sedye başında annemizi ölürken izleyen bir çocuk değiliz. Ama bizler de üzülüyoruz vicdanı olan her insan gibi.

Evet, sevgili okurlarım, Gazze – İsrail savaşından bahsediyorum. Canım o kadar çok yanıyor ki, cümleler bile anlatamaz. Ben de safını belli etmek adına bir şeyler yapma gereği duydum ve düşündüm ne yapabilirim diye? Elimden dua etmekten, Gazze ile ilgili paylaşımlar yapmaktan başka daha neler gelir diye ben de yazı yazmaya karar verdim, dünyaya ve uyuyanlara sesimizi duyurmak istedim. Gazze’de Filistin’de çocuklar ölürken, anneler evlatsız kalırken, uyuyanlara sesimizi duyurmak istedim, umarım bir faydası olur. Canlar dayanmıyor, vicdanlara bir diken misali batıyor bu yaşanılanlar. Nefes aldırmıyor çocuk ölümleri. Haber izlerken gözyaşları tutunamıyor, yanaklardan bir kar tanesi gibi akıp gidiyor. Daha nasıl anlatılır bu vahşet… Soykırım olayları bilmiyorum.

Ben bu yazıyı yazarken gözyaşlarımı tutamıyorum, sesim titriyor, konuşamıyorum. Orada çocuklar, kadınlar ölürken nasıl sessiz kalınır görüyoruz. Bizleri ve üzerlerine yağmur gibi bomba yağan Gazze’deki insanları en çok üzen sessiz kalınması. Dünyaya çıplak geldik, bir karış bezle, bir karış toprağa gideceğiz. Ey bebek katili İsrail! Sen neyin derdindesin? Gireceğin bir karış toprak için mi masum bebekleri, çocukları, kadınları öldürüyorsun?  Bir toprak uğruna canlar gidiyor. Anneler ağlıyor bebekler annesiz, anneler evlatsız kalıyor. Kimileri de hayallerini bırakıyor o yıkıntıların altında kolları bacaklarıyla birlikte. Can mı dayanır bir annenin feryadına? Can mı dayanır bir çocuğun ağlamasına? Vicdanları sağır olanların insanmışçasına yaşamalarına can mı dayanır? Benim ne canım dayanıyor ne de yüreğim. Ama maalesef elimden ağlamaktan ve dua etmekten başka bir şey gelmiyor. Şuna inanın sevgili okurlarım, ‘hadi gidiyoruz’ dense, ben şu yatalak halimle gitmek isterim. İnanıyorum ki ‘hadi’ denince benim gibi gitmek isteyenler olacaktır.

Bir de ölen ailelerin evlerine girip eşyalarını çalıyor İsrail’in kötü tohumları. Siz o toprakları zorla alacaksınız, kendiniz gibi kötü tohum ekeceksiniz ve kötülük yetiştireceksiniz Müslüman topraklarında. Peki biz buna izin verir miyiz? Tabii ki vermeyiz, vermemeliyiz de.

Ben şahsım olarak da paylaşımlarıma dikkat ediyorum herkesin yapması gerektiği gibi. Müzikli paylaşımlar yapmaktan kaçınıyorum. Konu dışı bir şeyler paylaşmıyorum işim dışında. Biliyorsunuz ben özel gereksinimli bir yazarım. Mesleğim gereği paylaşım yapıyorum. Gazze Filistin’de bebekler ölürken, farklı farklı ülkelerde farklı farklı şehirlerde mutlu olan yoktur herhalde… Yoktur diye düşünüyorum. Zaten bu zorlu dönemde normal hayat süren ve eğlenen insanları, ben insan sıfatına yakıştıramıyorum. Nefes almakta zorlanıyorum insanlık dışı görüntüleri izlerken. Çöp poşetine koyulmuş cesetler ve baba elinde götürüyor uygun bir yer bulup da gömmeye.

Bir anne, boylu boyunca uzatılmış şehit olan canından kopan yavrusuna son defa sarılıyor. Nice annelerin kucağı boş kaldı. Nice beşik bebeksiz kaldı. İnanın yüreğim acıyor, sızlıyor bunları yazarken. Bir de anneleri babaları düşünün.  Ama ben Filistinlilerin sabırlarına hayranım. Çünkü öylesine Yüce Allah’a teslim olmuşlar ki, onları yerlerinden etmeye çalışıyorlar ama onlar vazgeçmeyip direniyorlar. O kadar evlatlarını kaybettiler, yine de oradalar yani Filistin’deler. Şunu unutmayalım ki, bugün Filistin Gazze, yarın diğer Müslüman ülkeleri. Çünkü o kötü tohum İsrail onların da topraklarını almaya çalışacak ve onların da üzerlerine bombalar yağdıracak. Bunları özellikle sesini çıkarmayan Müslüman ülkeleri için söylüyorum, Türkiye’yi ayrı tutarak. Çünkü Cumhurbaşkanımız gerekenleri yapıyor. Umarım diğer ülkeler de uyanır da el birliğiyle İsrail’in kökünü bir an önce kazırız.

Biraz da boykotla ilgili bir şeyler yazmak isterim…

İsrail’in kökünü kazımanın bir diğer yolu, hatta en önemli ve en keskin yolu parasal yönü.

Bunun yolu da İsrail ürünlerini almamaktır.

O ürünler kan kokuyor. Onların ürünlerini alıp çamaşırlarımızı yıkarsak eğer, çamaşırlarımız kan kokar. Onların ürünlerini alıp yersek nefesimiz kan kokar.

O pisliklerin içeceklerini alıp içersek ellerimiz kan kokar.

Elimize silah alıp ha bir çocuk öldürmüşüz, ha İsrail ürünlerini alıp o gavuroğlu gavurların ellerine silah tutuşturup çocukları öldürtmüşüz. Sizce bir farkı var mı?

Gün gelecek İsrail, çocukların kanlarında boğulup yok olacak.

Çocuklar bizim masumiyetimiz. Gelin masumiyetimizi öldürmeyelim ve boykota devam ederek İsrail ürünlerin almayalım.

Kudüs ile ilgili yazım, yakında sizinle olacak.

Rukiye TÜREYEN

- Advertisment -

En popüler

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest’ de Büyük Takdir Gördü

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest' de Büyük Takdir Gördü CANTÜRK HABER ÖZEL HABER/ KIRIKKALE 22 Mayıs 2024 tarihinde Kırıkkale Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Kırıkkale...

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Son Yorumlar