10.3 C
Ankara
2. Ekim. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Eğitim Rukiye Türeyen Yazdı-Ölümün Sessizliği

Rukiye Türeyen Yazdı-Ölümün Sessizliği

Rukiye Türeyen Yazdı-Ölümün Sessizliği

Kalabalık bir yere gittiğimizde çevredeki insan sesleri, otomobil kornaları, Motorun sert ve ürkütücü sesi; kulaklarımızı sağır etmek istercesine döner durur etrafımızda.
Bazen de evimizi havalandırmak için pencereyi açtığımızda dışarıdaki sesler evin içerisine dolar. Bir de sevdiklerimiz vardır bize seslenen, güzel sözler söyleyen.
Mesela anne iseniz evladınızın kalbinin sıcaklığı dudaklarından “Anne!” kelimesiyle sizin kalbinizi ısıtır.
Bir de ölüm denen bir gerçek vardır; onun da soğukluğu tüm insanlığı üşütür. Elimiz ayamız buz keser. Ölümün ismini duyunca bile ürpeririz.
Ölümün sessizliği hiçbir şeye benzemez. Bir insan ölünce sadece beden gitmez yeryüzünden. O kişinin sesi de gider bedeniyle birlikte. Yukarıda da belirttiğim gibi, caddelerde dolaşırken birçok ses duyarız. Fakat eve geldiğimizde bütün duyduğumuz o sesler, kapımızı kapattığımız an kapı dışında kalır. Ama biz ölünce bırakın caddelerdeki sesi duymayı, sevdiklerimizin sesleri de yok olur gider kulaklarımızdan. İşte en çok da bu canımızı acıtır.
Avazımızın çıktığı kadar bağıralım, bir tek ölen duymaz.
Ölen ölüyor fakat sessizliği kalıyor bizimle. Öyle bir sessizliktir ki kulağımızı deler, kalbimizi yırtar. Nefes aldırmaz o sessizlik bize.
Ölüm, sesleri de alıp götürür hayatımızdan. “Anne!” diyen çocuğumuzun kalbimizi ısıtan sesi, yoktur kulaklarımızda. Isınan kalp durmuş, buz olmuştur artık.
Ölüm neden vardır bilir misiniz sevgili okurlarım? Kıymet bilmektir.
Birbirimizi üzmemektir. Değer bilmektir. Ölümü düşünerek yaşamaktır.
Bunları yaparsak ölümün sessizliği vicdanımızı sarsmaz. Çünkü vicdanımızın acısı ölüm acısını bastırır. O nedenle yaşıyorken, nefes alabiliyorken, birbirimizin değerini bilelim ki vicdanımızın acısı altında ezilmeyelim.
Bu yazıyı okuyan bazılarımız “Ne kadar iç karartıcı bir yazı.” diye geçirebilirler akıllarından. Ama ölüm var ve onu yok sayamayız.
Bugün toprağın üzerinde yürüyorken, yarın bir bakmışız toprağın altındayız.

Sevgili okurlarım, Yüce Allah ölümü neden var etmiştir bilir misiniz?
Yüce Allah biz kullarını bazı sıkıntılarla sınar. Sıkıntılarla dolu hayatımızda isyankâr mıyız, değil miyiz onu ölçer. Aslında bizim dayanma gücümüzü ölçer bir nevi.
Çünkü ne dağlar dayanabilmiştir ölüme, ne nehirler. Biz insanoğlu her zorlukla mücadele ettiğimiz için ölüm denen en zor sınavı vermiştir bizlere.
Belki de dağların veya nehirlerin his, duygu yetisi yok diye Yüce Allah ölümü biz insanlara daha çok yakıştırmıştır. Ölmeden önce sevdiklerimizin değerini bilelim diye.
Yakınımız ölünce önce derin bir acı kaplar kalbimiz dâhil her yanımızı.
Sonra zamanla ölümün verdiği acıya alışıyor insan. Özlem denen görememek, sevdiğimizin sesini duyamamanın acısıyla savaşıyoruz. Özlem acısı da geçiyor. Bu sefer de anılarla mücadele başlıyor. “Annem olsaydı bunu derdi.” veya “Babam olsa şöyle söylerdi.” diyoruz.
Seneler geçtikçe sevdiklerimizin acılarına daha da alışıyoruz. Çünkü bir daha geri gelmeyeceğini iyi biliyoruz.
Ölümü kötü bilmek yerine ölümle yaşamayı öğrenmeliyiz. Ölüm, sevdiklerimizin kıymetini bilmek demektir çünkü.

R_Türeyen

- Advertisment -

En popüler

Devlet Bahçeli: Terör Örgütleri ve Arkasındaki Destekçileri Ne Yaparlarsa Yapsınlar Asla Emellerine Muvaffak Olamayacaklardır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 1 Ekim 2023 tarihili sosyal medya hesabı X üzerinden yayınladıkları mesajlarını sunuyoruz. Bugün sabah Emniyet Genel Müdürlüğümüzü...

Faiq Alakbarli: Dünyanın Bütün Güçleri Türkiye-Azerbaycan Birliğini Hesaba Katmalı

Siyaset Bilimci Faiq Alakbarli son günlerde yaşanan olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle; Yerel nitelikteki askeri operasyonların Azerbaycan için geniş ufuklar açtı. Şehirlerimizin ve...

Yiğit Emir Ahi’nin Yazar Emre Timur İle Söyleşisi

Röportaj : Yiğit Emir AHİ Emre Bey, size klasik bir sorum olacak belki ama biz okurlarınız olarak Emre Bey’i biraz daha tanımak istesek sizin bize...

Mahir Adıbeş Gezdi ve Yazdı-Zamanın Sularla Aktığı Yer (AYDER)

İkindi vakti vardık Ayder’e, dostum Recep Yaşar otelde yerimizi hazırlatmış. Yollar çok kalabalık, araba park yerinde sıkıntı var. Çok sayıda seyahat otobüsleri trafiği yavaşlatıyor....

Son Yorumlar