10.3 C
Ankara
17. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Kültür Sanat Şair Mehmet Tozlu İle Röportaj

Şair Mehmet Tozlu İle Röportaj

Röportaj: Yiğit AHİ

Mehmet Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
10.05.1967 yılında Amasya ili Suluova ilçesinde doğdum. İlk, orta ve lise tahsilimi Suluova’da tamamladım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdikten sonra, Vezirköprü Adalet Dairesinde memur olarak göreve başladım. Doğası ve tarihiyle ünlü Vezirler şehrinden 12 yıl sonra ayrılarak Şehzadeler şehrine tayin oldum. Halen memuriyetime Amasya Adalet Dairesinde devam etmekteyim. Lise yıllarında başlayan şiir serüvenim halen devam etmektedir. Özellikle Amasya ‘ya geldikten sonra her ayın ilk cuma akşamı düzenlenen Külliye Şiir Akşamları etkinliklerine düzenli olarak devam ettim. Bu benim şiir yazmama yön verdi şevk verdi. Burada Amasya’nın yaşayan şairleriyle tanışmamla birlikte onlarla bilgi alışverişi fırsatım oldu. Yıllar içinde biriktirmiş olduğum heybemden 2018 yılında “Şeker Kokusu” isimli şiir kitabımı Kültür Ajanstan BİR-İZ EDEBİYAT logosuyla çıkarmış oldum. Ayrıca devam eden yıllarda BUGÜNDEN YARINA BİR-İZ ŞİİR ANTOLOJİSİ 2-3-4 serisine şiirlerimle katkı verdim 2022 Yılında “DAKTİLOMUN TUŞLARI” adlı ikinci şiir kitabımı Gece Kitaplığı yayınlarından, aynı zamanda ilk romanım olan “POSTACININ KIZI”nı da yine Gece Kitaplığı’ndan yayın hayatına başlatmış oldum.
Külliye Dergisi ve Türkiye Dil ve Edebiyat Dergisi Amasya şubesine yazılarımla destek verdim. Günlük yayınlanan yerel gazetelerde şiirlerim yayınlanmaktadır. Sosyal medyada da Şiir Antolojisi, Edebiyat Defteri gibi sitelerde şiirlerimi yayınlamaktayım.

Kitabımın ortaya çıkış öyküsünü anlatabilir misiniz?

Kitabımın isminin Şeker Kokusu olmasının başlıca nedeni, doğduğum günden beri çevremizdeki insanların, akrabaların, komşuların, en az bir ferdinin, Suluova’ da bulunan Amasya Şeker Fabrikasında çalışıyor olması. Şeker fabrikasından dolayı çevredeki illerden buraya yoğun şekilde göç almasıyla, büyüyen gelişen bu şehrin birbirleriyle kültürlerinin yönden etkileşim içinde olmasından dolayı, onların ruh halini yansıtmaya çalışmamdır. Suluova’da büyümek şeker fabrikasının bacasından çıkan o şeker kokularını duyarak büyümektir. Hayatımız fabrikaya göre şekillenmiş, ona göre yön belirlenmiştir. Şehrin bütün ekonomi fabrikaya endekslenmiştir. Bunun için hayatımızın içinden çıkmayan adeta onun kokusunu soluduğumuz şu dünyada ondan bahsetmemek olmazdı. Ben de kitabıma Şeker Kokusu ismini verdim.
Kitap haline getirmemin birde hikâyesi vardır. Belediye özel kalem müdürü bir gün sohbet esnasında, Amasyalı şairler ve yazarlar antolojisi hazırlayacağız dedi. Neredeyse basıma girmek üzere, Mehmet Kardeşim, “Yazdığın şiirler güzel amma senin bir kitabın yok ne yapalım?” deyince o gün yazdığım şiirleri kitaplaştırma kararı aldım. Birkaç ay sonra da kitabımız Ankara’da Kültür Ajansı tarafından basılarak yayın hayatına girmiş oldu.

Şiir kitaplarında önemli olan bir diğer unsur da nedir?

Şiir kitapları halkın dertlerini tasalarını kederlerini sevinçlerini manevi duygularını anlatarak onlara tercüman olmaktır. Yazılan şiirde okuyucunun bir şeyler kendinde bulabilmesidir.

Okuyucularla iletişim deneyimlerinizde sizi derinden etkileyen durumlar oldu mu?
Tabi ki oldu. Hasret adlı şiirimi okuyan bir okuyucu beni bizzat ziyaret ederek ve de durumunu anlatarak kendisine de buna benzer bir şiir yazmamı rica etmişti. Kırmadım ona da yazdım, çok mutlu olmuştu.

Sizce bir şiir kitabı hangi özellikleri taşımalıdır?

Bana göre şiir kitabı okuyucuyla duygularını paylaşabilmelidir. Ben yazdım oldu değil ben yazdım okuyucu ne kazandı onlardan ne öğrenebilirim.

Yeni şair adaylarına önerileriniz nelerdir?

Halkın duyguların tercüman olmak en büyük gayeleri olmalıdır. Sadece kendileri için yazdıklarını bir araya getirip şiir kitabı yayınlamak değildir. Yazdıkları şiirlerin ölçüleri de önemlidir. En ufak detaya bile dikkat etmeleri gerekir. Çünkü okuyucunun gözünden hiçbir şey kaçmaz.

En sevdiğin şiir kitabı hangisidir?

Faruk Nafiz Çamlıbel’in Han Duvarları adlı eseridir.

Güzel ve keyifli bir sohbetti. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey, takipçilerinize bir mesaj var mı?

Benim için her okuyucu özeldir. Yazdığım şiirleri beğensin beğenmesin önemli olan kitap sevgisi şiir tutkusudur. Onlar var olduğu sürece yazmaya devam.

Mehmet Bey, güzel anılarınızı benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.

Davetiniz ve ilginiz için bende teşekkür ederim.

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar