10.3 C
Ankara
17. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Sağlık Sarı Sendika Yine Mağdur Etti.

Sarı Sendika Yine Mağdur Etti.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Sağlık çalışanları arasında yapılan Taban Ek Ödemede Katsayı mağduriyetine (ayrımına) son verilmesi için çalışanlar adına sendika olarak Bakanlığa başvuru yaptık.

YETKİLİ AMA ETKİSİZ
Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkan Yardımcısı, Kadınlar Kolu Başkan Yardımcısı, Körfez Devlet Hastanesi, Körfez Ağız Diş Sağlığı, Derince Eğitim Araştırma Hastanesi, İzmit Seka Devlet Hastanesi, Kocaeli Devlet Hastanesi Temsilcilerinin katılımı dar çerçevede temsilci toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Çeker, Çalışma hayatında yaşanan sorunlar, 7. Dönem Toplu Sözleşmede yetkili ama etkisiz Malum Sen tarafından mağdur edilen “Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan bazı personellerin emsallerine oranla taban ödeme katsayılarının yükseltilmeyerek mağdur edilmeleri ve yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için Türk Sağlık Sen’in yürütmekte olduğu çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

AYRILIK TOHUMLARINI
Şube Başkanı Çeker Yapmış olduğu açıklamada,” Yetkili ama etkisiz sarı sendika 6. Dönem toplu sözleşmede olduğu gibi 7. Dönem Toplu Sözleşme masasında çalışanın arasına nifak tohumları serperek çalışanları ayrıştırma ve mağdur etmek için elinden geleni yapmaktadır. 6. Dönem toplu sözleşme masasında Sabit ek ödemelerin %20 artırımlı ödenmesinde bazı sağlık mensuplarını muaf tutarak ayrılık tohumlarını çalışanların arasına atmıştır. Aynı alışkanlığını 7. Dönem toplu sözleşme masasında tekrarlamıştır. Taban ek ödeme katsayısı 0,32’den 0,37’ye yükseltilirken aynı statüdeki bir kısım personelin Taban ek ödeme katsayısı yükseltilmeyerek mağdur edilmiştir.

AYKIRILIK OLUŞTURMAKTADIR
2024 -2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşmede yetkili ama etkisiz Malum Sen tarafından Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan bazı personel için taban ödeme katsayısı 0,32’den 037’ye yükseltilirken diyetisyen, fizyoterapist, psikolog, çocuk gelişimcisi, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog, sivil savunma uzmanı ve benzerlerinin kapsam dışı bırakılmıştır. Bu durum eşitler arasında Taban ek ödeme katsayısında eşitsizliğe neden olmaktadır. Adı geçen personellerin uygulama birliğine aykırı olarak daha düşük taban ödeme katsayısından yararlandırılmamaları çalışma barışını zedeleyeceği gibi, eşit işe eşit ücret ilkesine de aykırılık oluşturmaktadır. Bu aykırılığın düzeltilmesi ve mağduriyete son verilmesi için Türk Sağlık Sen Genel merkezimizce Sağlık Bakanlığına müracaatta bulunuldu.

TALEP ETTİK.
Mağduriyet yaşayan çalışanlar içinde hukuk büromuzca dilekçeler hazırlanmıştır. Dilekçeler sendikamızdan temin edilebilir. 7. Dönem Toplu sözleşmede imza altına alınan bu eksik düzenleme nedeniyle çalışanların açık bir mağduriyeti söz konusudur. Bunun düzeltilmesi adına Bakanlığın gerekli düzenlemeleri yapmasını sendika olarak talep ettik. Ek ödemelerde katsayı eşitsizlikleri mutlaka giderilmeli, katsayı oranları makul seviyeleri çıkarılarak tüm çalışanların taleplerinin karşılanacağı bir yeni düzenleme ortaya konulmalıdır.” Diyerek açıklamasını sonlandırdı.

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar