10.3 C
Ankara
14. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Kültür Sanat Tokat Artova’lı Ülkücü Şehit Şakir Karataş

Tokat Artova’lı Ülkücü Şehit Şakir Karataş

Tokat Artova’lı Ülkücü Şehit Şakir Karataş
Tokat, Artova’nın ilk Ülkücü şehidi olan Şakir Karataş’ın şehidimizin gerçek şehadet öyküsünü birlikte aynı olayda kurşun yedikleri Ülkücü Gazimiz Hamit Şener’den sizlere nakil ediyoruz.
Şakir Karataş, 1959 yılında Tokat/ Artova Taşpınar köyünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini sırasıyla, Artova Gazipaşa İlkokulu, Artova Ortaokulu ve Artova Lisesinde tamamladı. Artova’nın ilk ve tek lisesinin ilk mezunlarını verdiği 1978 yılında mezun oldu.
Kara Harp Okulu sınavlarına girmek için aynı köylüsü ve okul arkadaşı Hamit Şener ile birlikte 03 Haziran 1978 tarihinde Ankara’ya geldi. 04 Haziran 1978 tarihinde girdiği Kara Harp Okulu mülakat sınavında başarılı oldu ve 06 Haziran 1978 günü yapılacak yazılı sınava girmeye hak kazandı. Hamit Şener ile birlikte, yazılı sınav gününü bekledikleri sırada, 05 Haziran 1978 Pazartesi günü sabah saat 10:45-11:00 sıralarında Ankara Dikmen, İlker Mahallesinde bildiri dağıtan iki THKP-C militanının sözlü ve fiili tacizlerine aynıyla karşılık vermişlerdir. Yaşanan münakaşa sonrasında uzaklaşan iki THKP-C militanı kısa bir süre sonra dört kişi ve silahlı olarak olay mahalline geri dönmüşler, açmış oldukları çapraz ateşle Ülküdaşlarımız Şakir Karataş ile Hamit Şener’i kalleşçe ağır yaralamışlardır. Yaralı olarak Ankara Belediye Hastanesine kaldırılan Ülküdaşlarımız Şakir Karataş ve Hamit Şener’i o tarihte aşırı solun hakim olduğu Belediye Hastanesinde Ülkücü Gençlik Derneği Genel Merkezi tarafından görevlendirilen Ülküdaşlarımız koruma altına almışlardır. Ülküdaşımız Şakir Karataş, yapılan tüm müdahalelere rağmen 6/7 Haziran 1978 Çarşamba gününün ilk saatlerinde, 02:45 sularında ÜLKÜCÜ ŞEHİTLER Kervanına katılmıştır.
Şehidimizin cenazesi, Tokat, Artova ve çevre Köylerden çok sayıda Ülkücü ve vatandaşların katılımıyla tekbirler eşliğinde Artova İlçesi Taşpınar Köyünde toprağa verilmiştir.
Ülkücü Şehidimiz Şakir Karataş nezdinde tüm ülkücü şehitlerimize, bizlere emanet bıraktıkları değerli ailelerinden ahirete intikal edenlerine ve vefat eden gazilerimize Allah’tan rahmet dileriz. Yaşayan gazilerimize ve şehitlerimizin ailelerine ise hayırlı ömürler Cenabı Hak’tan niyaz ederiz.

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar