10.3 C
Ankara
26. Eylül. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Siyaset Trabzon Türkav Başkanı Kenan Kuru: Sorumluluk Kültüründe Trabzon Turizmi…

Trabzon Türkav Başkanı Kenan Kuru: Sorumluluk Kültüründe Trabzon Turizmi…

Trabzon Türkav Başkanı Kenan Kuru: Sorumluluk Kültüründe Trabzon Turizmi…
Bölgesel problemlerin turizme etkisi konusunda Trabzon’ da başlatılan karmaşıklığı anlamak önemli olmaktadır. Turizmin günlük hayatın her alanında uluslararası ilişkilerin boyutuna kadar etkisini hissettirdiği bir dönemde, milli, küresel ölçekli bakış açıları ve çözüm önerileri geliştirilmesi, giderek daha çok ihtiyaç haline gelmektedir.
Bilgi ve teknolojinin kullanımının stratejik bir faktör haline geldiği bir çağda, gerek siyasi erk, sivil toplum kuruluşları, gerekse Trabzon esnafı, özellikle turizm alanında görev yapan Kamu kuruluşları olarak çok daha hazırlıklı olunması gereği ortadadır.
TÜRKAV ifade etmektedir ki; İlk önce Turizme verilen ve kullanılan tanımlamaların, isimlerin yerinde kullanılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Örnek olarak, Arap turizmi… Vb. yerine, Asya, Avrupa ve Batı turizmi şeklinde adlandırmaların Trabzon esnafının, STK’ların, Kamu görevlilerinin, basının dikkat etmesi gereken durum olarak turizmi güçlendirmede gerçekçilik olacaktır. Bununla bağlantılı olarak yaşanılan en büyük problemlerden biride turizmde kurumsallaşamamaktır. O halde, kurumsallaşma etkisini mutlaka göstermeliyiz. Böylelikle ilgili kamu kurumlarının ve hizmet veren iş dünyası sektörünün denetimleri kurumsallaşmaya etkisi olacaktır. Yüksek fiyatlarla turizme ivme kazandırılamayacağı görülmelidir. Bakın, her şey rekabetle ekonominin faziletlerinden uzak olursa, Kamu Kurumlarınca gerekli denetimlerin devreye sokulabileceğinin hissettirtilmesi gereklidir.
Turizmde kamuoyu hoş görüsü olmazsa olmazıdır.
Trabzon içinde yaşadığı toplumların yararına hoş görüsüyle önemli yere sahip olarak iz bırakmıştır. O halde, yoğun olarak varlığı görülen turizmde de böyle olmalıdır. Trabzon’ üç “T” ile bakarsak bunlardan ikisi tarihi varlığı ile turizmidir.
Trabzon’ un tarihinde yaptıkları işler dolayısıyla övgüyle sayılabilecek durumların sayısı çoktur. O halde, turizmde neden köşeye sıkıştırılmak istenilmektedir? Ağaçların tepelerine nişan alanlar yıldızlara asla ulaşamazlar. Ancak, yıldızları nişan alanlar ağaçların tepelerine kolaylıkla ulaşırlar. Trabzon’ un yükselişinde ithal fikirlerin yer almaması unutulmaması gerekendir.
Bu turizmde de böyledir, tarihinde de böyledir. stratejik varlığında da böyledir. Ve böyle olarak devam edecektir.
Trabzon’ a düşen görev; Kamu Kurumlarıyla, esnafıyla, STK’larıyla, vatandaşlarınca turizmin insanları, milletleri ve dünyayı birbirine yaklaştırdığı kadar birbirinden uzaklaştırmaması olduğudur.
İşte “SORUMLULUK KÜLTÜRÜ” ile çağın “İNSANLIK ÇAĞI” olması çağrımızı TÜRKAV olarak kamuoyunun hassasiyetine sunuyoruz.

Kenan KURU
Trabzon TÜRKAV Başkanı

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Yazar Nurbanu Kablan İle Söyleşisi

Röportaj:Betül Altınsoy Öncelikle “Paranoyak ve Melankolik Bir Aşk” kitabınız hayırlı olsun. Kitaplarınızı konuşmadan önce okuyucularımıza kendinizden bahseder misiniz? Nurbanu Kablan, Sivas doğumlu; İlk, orta ve lise...

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru: Azerbaycan’ın KARABAĞ’da Ermeni Terörüne Şamarı

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Trabzon Başkanı Kenan KURU’ un “Azerbaycan’ in KARABAĞ’ da Ermeni terörüne şamarı” konulu basın açıklaması yaptı....

Betül Altınsoy’un Yazar Oktay FERİK İle Söyleşisi

Röportaj:Betül Altınsoy Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Bendeniz Oktay Ferik, 1987 yılı Bursa doğumluyum. İlk ve Orta Öğrenimimi Yenişehir’de, Liseyi Bilecik Ertuğrul Gazi Lisesinde tamamladım. Anadolu Üniversitesi...

MHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Semih Yalçın: Muhalif Medya’ya Sert Tepki, Halen Uyanamamışlar…

- CHP çığırtkanı muhalif TV kanallarının sahip ve sorumluları; gördükleri iktidar rüyasından zillet ittifakının seçimlerde uğradığı hezimete rağmen uyanamamıştır. Bu yüzden CHP yandaşı kanallar...

Son Yorumlar