10.3 C
Ankara
14. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Siyaset Trabzon Türkav Başkanı Kenan Kuru: Sorumluluk Kültüründe Trabzon Turizmi…

Trabzon Türkav Başkanı Kenan Kuru: Sorumluluk Kültüründe Trabzon Turizmi…

Trabzon Türkav Başkanı Kenan Kuru: Sorumluluk Kültüründe Trabzon Turizmi…
Bölgesel problemlerin turizme etkisi konusunda Trabzon’ da başlatılan karmaşıklığı anlamak önemli olmaktadır. Turizmin günlük hayatın her alanında uluslararası ilişkilerin boyutuna kadar etkisini hissettirdiği bir dönemde, milli, küresel ölçekli bakış açıları ve çözüm önerileri geliştirilmesi, giderek daha çok ihtiyaç haline gelmektedir.
Bilgi ve teknolojinin kullanımının stratejik bir faktör haline geldiği bir çağda, gerek siyasi erk, sivil toplum kuruluşları, gerekse Trabzon esnafı, özellikle turizm alanında görev yapan Kamu kuruluşları olarak çok daha hazırlıklı olunması gereği ortadadır.
TÜRKAV ifade etmektedir ki; İlk önce Turizme verilen ve kullanılan tanımlamaların, isimlerin yerinde kullanılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Örnek olarak, Arap turizmi… Vb. yerine, Asya, Avrupa ve Batı turizmi şeklinde adlandırmaların Trabzon esnafının, STK’ların, Kamu görevlilerinin, basının dikkat etmesi gereken durum olarak turizmi güçlendirmede gerçekçilik olacaktır. Bununla bağlantılı olarak yaşanılan en büyük problemlerden biride turizmde kurumsallaşamamaktır. O halde, kurumsallaşma etkisini mutlaka göstermeliyiz. Böylelikle ilgili kamu kurumlarının ve hizmet veren iş dünyası sektörünün denetimleri kurumsallaşmaya etkisi olacaktır. Yüksek fiyatlarla turizme ivme kazandırılamayacağı görülmelidir. Bakın, her şey rekabetle ekonominin faziletlerinden uzak olursa, Kamu Kurumlarınca gerekli denetimlerin devreye sokulabileceğinin hissettirtilmesi gereklidir.
Turizmde kamuoyu hoş görüsü olmazsa olmazıdır.
Trabzon içinde yaşadığı toplumların yararına hoş görüsüyle önemli yere sahip olarak iz bırakmıştır. O halde, yoğun olarak varlığı görülen turizmde de böyle olmalıdır. Trabzon’ üç “T” ile bakarsak bunlardan ikisi tarihi varlığı ile turizmidir.
Trabzon’ un tarihinde yaptıkları işler dolayısıyla övgüyle sayılabilecek durumların sayısı çoktur. O halde, turizmde neden köşeye sıkıştırılmak istenilmektedir? Ağaçların tepelerine nişan alanlar yıldızlara asla ulaşamazlar. Ancak, yıldızları nişan alanlar ağaçların tepelerine kolaylıkla ulaşırlar. Trabzon’ un yükselişinde ithal fikirlerin yer almaması unutulmaması gerekendir.
Bu turizmde de böyledir, tarihinde de böyledir. stratejik varlığında da böyledir. Ve böyle olarak devam edecektir.
Trabzon’ a düşen görev; Kamu Kurumlarıyla, esnafıyla, STK’larıyla, vatandaşlarınca turizmin insanları, milletleri ve dünyayı birbirine yaklaştırdığı kadar birbirinden uzaklaştırmaması olduğudur.
İşte “SORUMLULUK KÜLTÜRÜ” ile çağın “İNSANLIK ÇAĞI” olması çağrımızı TÜRKAV olarak kamuoyunun hassasiyetine sunuyoruz.

Kenan KURU
Trabzon TÜRKAV Başkanı

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar