10.3 C
Ankara
5. Mart. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Siyaset Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan KURU:Coğrafyayı Vatan Yapan Şehitlerimize Şükran Duyuyoruz…

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan KURU:Coğrafyayı Vatan Yapan Şehitlerimize Şükran Duyuyoruz…

TÜRKAV tarafından düzenlenen ve yoğun katılımla gerçekleşen Sarıkamış Şehitlerinin 109. Yılında Trabzon ATATÜRK alanında yapılan etkinliğe saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlanıldı. Yapılan dua, lokum ikramı ve Mehteranın marşlarıyla vatandaşların yoğun coşkuluyla yâd edildi.
Trabzon’ da coşkulu olarak ilki yapılan anma etkinliğinde günün anlamına dair Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan KURU’nun konuşmasını sunuyoruz.
Coğrafyayı Vatan Yapan Şehitlerimize Şükran Duyuyoruz…
TÜRKAV adına hepinizi en içten hürmet, sevgi ve saygılarımızla selamlıyorum. Hoş geldiniz sefa getirdiniz.
22 Aralık ile 5 Ocak tarihleri arasında vuku bulan Sarıkamış harekâtını hatırlamak, Şehitlerimizi rahmet, minnet, şükran ve dualarla yâd etmek için, gönülleri vatan sevgisiyle dolu insanların coşkusu yurdumuzun güzel yerinde Sarıkamış’ ta bu gün yaşarken,
Tarihi sorumlulukları hep var olmuş Trabzon’ da da, sizlerin ayni inanç ve coşkusuyla Sarıkamış Şehitlerimizi rahmet, minnet, şükran ve dualarla yâd ediyoruz.
Bu muhteşem manzara ile Trabzon, Türk milletinin şahlanışı olmaya devam edeceğidir.
Sarıkamış kadar mağrur,
Sarıkamış kadar dimdik,
Sarıkamış kadar vakursunuz,
Trabzon’dan yükselen ses, bütün güncel kavramları geride bırakmış, tarihi gerçeğiyle payesine ulaşmıştır.
Esasında iddia edilebilir ki, Çanakkale’ den Sarıkamış’a, na-musait şartlarda verilen mücadelede ki inanç göstermedir ki, bir millet, haysiyetini ve umudunu kaybettiği vakit, vücuda getirdiği bütün değerleriyle yek ile yeksan olur.
19.yüzyılda meydana gelen gelişmelerle ilgili duruma bakıldığında, dünyayı meşgul eden asıl meselenin yüzlerce yıl dünya hâkimiyetini elinde bulunduran gücün, Osmanlı’nın, tasfiyesi meselesi üzerine yapıldığı görülür.
Saygıdeğer Trabzonlular,
Şehitler verilen Sarıkamış, neden bu kadar çok önemli olmuştur? Neden bu kış şartlarında Sarıkamış’ ta olduk? Askeri buraya sevk etmeye gerek var mıydı? Gibi sorularla hep karşılaşmaktayız. Kısaca hatırlayalım.
Tek kurşun bile atılmadan şehitler verilmiştir şeklindeki açıklamalar doğru değildir. Çünkü Allahuekber dağlarının dışında Sarıkamış’a başka yönlerden de saldırılar yapıldığından muharebeler olmaktaydı. Trabzon’dan da bu muharebe şehit olanlar vardır…
Mühimmat ve gıdanın İstanbul’dan gemilerle askerlerimize ulaştırılması için, Trabzon’ a gönderilecek olması ve oradan da cepheye ulaştırılması gerekiyordu. Gıda ve mühimmat yüklü olan bu gemilerin Rus’lar tarafından Karadeniz’de batırılması gibi durumlarla karşılaşılmıştır.
Allahuekber dağlarında gece yürüyüşü yapılması sonucu hava şartlarının beklenenden çok daha soğuk olması sonucu donarak şehit olanların yanında, Sarıkamış’ a inenler sokak çatışmasına girilmiştir. Hatta Ruslar öyle şaşırmış ki bölgenin yakındaki bulunan Rus halkı Tiflis’ i boşaltmıştı. Rus komutan, yardımcısına bırakarak bölgeyi terk ederken son anda Osmanlı birliklerinin gücünün azaldığını fark etmesi ve direnişe geçmesi sonucu orada tarih dönmüştür… Ve Osmanlı askerleri ele geçirdikleri Sarıkamış’ ı bırakıp geri çekilmek zorunda kalmıştır.
Sarıkamış’ın ele geçirilmesi Rusların Anadolu’ya ilerleyişini durdurmak açısından çok önemli idi. Enver Paşa komutasında yapılan planlar çok yerinde olsa da, bazen takdirin ötesinde Allah’ın takdiri varadır.
Sarıkamış’ ta coğrafyayı vatan yapmak uğruna şehit düşen kahramanlarımızı, rahmet, minnet, şükran ve saygıyla yâd ediyoruz.
Ruhları Şad olsun.
Saygılarımla…

- Advertisment -

En popüler

Devlet Bahçeli: Bugünkü CHP, Atatürk’ün Partisi Değil, DEM’in Oyun Uşağı, Türkiye Düşmanlarının Altı Oklu Uydusudur.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 29 Şubat 2024 tarihli Merkez Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu Toplantısı sonrasında yaptığı basın toplantısı konuşmasının...

Şair Kerem Taşkın-Hüzün

Yüreğim hüzünlü Göz yaşım akmıyor Kurudu göz pınarlarım Son baharda dökülen yapraklar gibi Tıpkı içimde dökülen Bir kül gibi savrulur Oradan oraya gönlüm Olduğum yerde Sanki avuçlarım içinde hepsi, Sıksam bir türlü, bıraksam...

Devlet Bahçeli: Fetö’cüleri Aklamak Vatana, Millete Ve Adalete İhanet Değil Midir?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 20 Şubat 2024 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşmasının tam metni ve videosunu sunuyoruz. Değerli Arkadaşlarım, Muhterem...

Tarihçi-Yazar Oktay Ferik Yazdı-Hâkimiyet Bila Kaydu Şart Milletindir

Türk milleti tarihin her safhasında var olmuş, varlığını mutlaka bir devlet ile perçinlemiş, istikrar ve ittihadını milli hasletleri, kültürü ve seciyesi ile asırlara taşımıştır....

Son Yorumlar