10.3 C
Ankara
24. Mayıs. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Sağlık Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker: Vergi Dilimi Haksızlığına Son...

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker: Vergi Dilimi Haksızlığına Son Verilmeli

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker: Vergi Dilimi Haksızlığına Son Verilmeli
Sağlık çalışanlarının üzerindeki gelir vergisinin sabitlenmesi için Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi Gebze Fatih Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.
%15 DE SABİTLENMELİ
Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Gelir Vergisinin %15 de sabitlenmesi hakkında yapmış olduğu açıklamada; ”Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 05 Kasım 2022 tarihinde yayınlamış olduğu Tüketici Fiyat Endeksine (TÜFE) göre yıllık % 84,39, aylık %2,88, 12 aylık ortalamaya göre ise %70,36 olarak gerçekleştiğini açıkladı. TUİK verileri baz alınarak yapılan araştırmada dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 18. Bin Beş yüz Doksan Dört Lira Elli Dört Kuruş (18,594,54 lira) olarak hesaplanmıştır. Veriler, dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının bir önceki aya göre 525,64 TL, arttığını göstermektedir. Dedi.
YOK EDİLMEKTEDİR.
TÜİK verileri ile Kasım ayı içerisinde yapılmış araştırmalar ortaya koymaktadır. Bağımsız kuruluşların yapmış oldukları araştırmalar ise TUİK verilerinin çok üzerinde rakamlardan söz etmektedirler. Kamu çalışanları temel ihtiyaç maddelerini dahi temin etmekte sıkıntı çekmektedirler. Artan hayat pahalılığına ve fiyat artışlarına yetişe bilmek için artık market, market gezerek ihtiyaçlarını ucuza almaya çalışmaktadırlar. Çalışanlar bir yandan artan hayat pahalılığı ve enflasyonla mücadele ederken diğer yandan enflasyon oranı kadar maaş zammına yani sıfır maaş zammına mahkûm edilen kamu çalışanlarının maaşlarını eriten bir diğer sorunda, gelir vergisindeki adaletsizliktir. Kamu çalışanları %27’e varan gelir vergisi kesintileri ile açıkça mağdur edilerek, ücretleri yok edilmektedir.
HERKES ÖDEMELİ
Vergiyi herkes ödemeli, ama kamu çalışanlarına yapılan vergi zulmüne de son verilmelidir. Örnek: 1- 1/4 düşmüş 25 yıllık Hemşire ve Memur olan arkadaşlarımız 2022 Temmuz ayında Hemşire’ye yaklaşık 16 Bin 671 TL. (Sabit ek ödeme, Toplu Sözleşme İkramiyesi, Döner Sermaye Katkı payı,) adı altında ödeme yapılmaktadır. Hemşirenin gerçek maaşı 7 Bin 208 TL. Beş ay sonra ise müktesep hak olan maaşı 6 Bin 599 TL. Düşmektedir. Temmuz ile Aralık maaşı arasındaki fark 608 TL. Temmuz maaş zammı gelir vergisi ile geri alınmıştır. 2- Genel İdare sınıfında görev yapan memura yaklaşık 12 Bin 200 TL. (Sabit ek ödeme, Toplu Sözleşme İkramiyesi, Döner Sermaye Katkı payı,) adı altında ödeme yapılmaktadır. Ödenen ücretin 5 Bin 127 TL. Maaş dır. Beş ay sonra ise Müktesep hak olan maaş 4 Bin 657 TL. Düşmektedir. Temmuz ile Aralık maaşı arasındaki fark 469 TL. Temmuz Maaş zammı gelir vergisi ile geri alınmıştır. Vergisini düzenli ödeyen kamu çalışanlarının cezalandırılmasından vazgeçilmelidir.
EZBERLEMELİ
Vergi affı, vergi düzenlemesi, vergi muafiyeti gibi durumlar bazı meslekler ve işler için yapılırken kamu çalışanlarının gelir vergisi ile ilgili taleplerine de kulak verilmelidir. Sağlık çalışanları adına Türk Sağlık sen olarak diyoruz ki kamu çalışanlarının gelir vergisi %15’e sabitlensin. Adaletin ve hakkaniyetin tecelli etmesi bakımından kamu çalışanlarının gelir vergisi tarifesinde de bir düzenleme yapılması elzemdir. Gelir vergisi tahsilatlarının büyük çoğunluğu çalışanlardan yapılmaktadır. Gelirin adil dağılımı ve vergi yükünün hafifletilmesi için memurlar adına bir düzenleme mutlaka yapılmalıdır. Artık kamu çalışanları bir konuyu iyi bilmeli ve ezberlemelidirler. Kamu çalışanlarının ekonomik sosyal haklarını kamu İşvereni artık tek taraflı belirlememektedir.
KAYITSIZ KALINMASI
2010 yılında yapılan düzenleme ile 2 yılda bir yapılan Toplu Sözleşme Masasında Kamu İş Vereni ile Yetkili Sendika birlikte belirlenmektedir. Bu nedenle Toplu Sözleşme Masasına Kamu çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarının pazarlığını yapmak için masaya oturacak sendikanın büyük önem ve ehemmiyeti var. Türkiye Kamu Sen’e üye Türk Sağlık Sen olarak Ağustos 2021 yılında yapılan 2022 ve 2023 yıllarının ekonomik sosyal haklarının ve maaş zamları pazarlığının yapıldığı tarihte yetkili sendikanın yüzdelik zamları imzaladı. 6. Toplu Sözleşmede Masasında toplu sözleşmeyi kabul etmeme nedenlerimizden biriside vergi dilimi konusundaki talebimize yetkili sendikanın kayıtsız kalınmasıdır.
AYLIK OLARAK ÖDENMESİ
Vergi diliminden kaynaklı zararların telafi edilmesi konularının kabul görmemesidir. Yetkili sendikanın vergilimi ve refah payı konusunda ısrarcı olmamasıdır. Vergi dilimi meselesi kamu çalışanlarının çözüm bekleyen temel konularından birisidir. Bu konuda Kamu İşvereninin adım atmasını ve gereğinin yapılmasını istiyoruz. Çalışanın emeği ve alın terinin vergi dilimine heba edilmemesi, makul bir vergilendirme sistemine geçilmesi için tüm platformlarda bu meseleyi gündeme getirmeye ve çözüm için mücadeleye devam edeceğiz. Bunun yanı sıra çözülmesi gereken bir diğer sorunda enflasyon farkının aylık olarak ödenmesi gerekliliğidir.
KAYIPLARIN ENGELLENMESİ
Enflasyon nedeniyle ortaya çıkan erimeyi zamanında telafi etmek adına, mahsuplaşma için 6 ay beklenmeden, her ay ortaya çıkan enflasyon farkının maaşlara yansıtılması ve üzerine refah payı ilave edilerek kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmeyeceği sözü hayata geçirilmelidir. Sendika olarak bu taleplerimizin hepsi ısrarla dile getirdiğimiz memur paketimizin içinde yer almaktadır. Çağrımız ekonomik açıdan çalışanların hissedebileceği bir katkının yapılması için ek zam verilmesi, kayıpların engellenmesi için vergi diliminin %15’e sabitlenmesi ve enflasyon farkının aylık olarak refah payı ile birlikte ödenmesidir.” Diyerek sözlerini sonlandırdı. Basın açıklamasına sendika yönetim kurulu üyeleri, Derince İlçe Temsilcisi Aysun Demet, Derince EAH Temsilcisi Coşkun Acar, Gebze İlçe Temsilcisi Kadriye Levent, Gebze Fatih Devlet Hastanesi Baş Temsilcisi Abdurrahman Pınar, Temsilci Tuna Uncu, Hülya Atay ve çok sayıda sendika üyesi katıldı.

- Advertisment -

En popüler

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest’ de Büyük Takdir Gördü

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest' de Büyük Takdir Gördü CANTÜRK HABER ÖZEL HABER/ KIRIKKALE 22 Mayıs 2024 tarihinde Kırıkkale Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Kırıkkale...

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Son Yorumlar