10.3 C
Ankara
2. Ekim. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Kültür Sanat Türkav Çankırı Şubesinde Stratejik ve Enerjik Ülke Türkmenistan Konuşuldu

Türkav Çankırı Şubesinde Stratejik ve Enerjik Ülke Türkmenistan Konuşuldu

Türkav Çankırı Şubesinde Stratejik ve Enerjik Ülke Türkmenistan Konuşuldu
Türkav Çankırı İl Başkanlığı Toplantı Salonunda “Stratejik ve Enerjik Ülke: Türkmenistan” konulu bir sohbet programı düzenlendi. 08.02.2022 günü akşamında Çankırı ilimizde son derece anlamlı ve önemli bir etkinlik gerçekleştirildi.
Programa ev sahipliği yapan TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı, etkinliği saat 20.00’da konukları tanıtarak başladı. Çankırı ilinin Türkmen kökenleri konusunda duyarlı ve bilinçli bir kişilik olan İsa Bölükbaşı, modern zamanların yaşayan Türkmen devleti Türkmenistan’ı bugünkü programda odağa alarak, geçmişten bugüne, bugünden geleceğe Türkmenlerin, genel Türk tarihi ve sosyolojisi içindeki yeri ve önemi konusunda, kendileri de Türkmenistan yurttaşı olan Prof.Dr. Recep Recebov ve eşi Arazgül Recebova’nın ayrıntılı bilgiler vereceğini belirtti.
Açılış konuşmasının ardından, etkinliğe katılan Türkiye-Kazakistan Dostluk Derneği Başkanı ve Teke Yörük Türkmeni Cesurhan Taş, söz alarak Türkmenistan’ın günümüzde dünyanın en büyük 4.doğalgaz üreticisi ülke olduğunu belirterek Asya kıtasının giriş kapısı olması hasebiyle Türkmenistan’ın stratejik konumunu anlattı. Türkmenistan deyince akla Ahal Teke atları ve Alabay cins köpeklerin geldiğini ancak modern Türkmenistan’ın kendisini bir enerji üssü ve stratejik geçiş merkezi olarak gördüğünü, ussal ve bilimsel analizlerin de Türkmenistan’ı bu şekilde tanımladığını ifade etti.
Daha sonra Prof.Dr. Recep Recebov söz alarak kendi somut bilgi ve deneyimleri ile örneklendirerek Türkmenistan’ın enerji kaynaklarından, sınaî ve tarımsal ürünlerinden ve diğer gelir ve zenginlik kaynaklarından bilgiler verdi.
Arazgül Recebova ise Türkmenistan’ın kültürel değerlerini ve eserlerini kendi somut bilgi ve deneyimlerinden hareketle doyurucu bir şekilde anlattı. Özellik Türkmen halılarının özgün dokusu ve nakış sanatlarındaki inceliklerin altını çizdi.
Katılımcıların soru ve değerlendirmelerinin alınıp yanıtlanması sonrasında etkinlik karşılıklı armağanlaşma yapıldı. Çankırı’nın güzide düşünce ve eylem önderlerinden İsa Bölükbaşı, Türkmenistanlı konuklara Çankırı hatırası olarak süslemeli kaya tuzu armağan etti. Türkmenistanlı Profesör Recep Recebov da İsa Bölükbaşı’nın göğsüne Türkmen kaftanı başına da Türkmen telpeği giydirerek programa son verildi.

- Advertisment -

En popüler

Devlet Bahçeli: Terör Örgütleri ve Arkasındaki Destekçileri Ne Yaparlarsa Yapsınlar Asla Emellerine Muvaffak Olamayacaklardır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 1 Ekim 2023 tarihili sosyal medya hesabı X üzerinden yayınladıkları mesajlarını sunuyoruz. Bugün sabah Emniyet Genel Müdürlüğümüzü...

Faiq Alakbarli: Dünyanın Bütün Güçleri Türkiye-Azerbaycan Birliğini Hesaba Katmalı

Siyaset Bilimci Faiq Alakbarli son günlerde yaşanan olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle; Yerel nitelikteki askeri operasyonların Azerbaycan için geniş ufuklar açtı. Şehirlerimizin ve...

Yiğit Emir Ahi’nin Yazar Emre Timur İle Söyleşisi

Röportaj : Yiğit Emir AHİ Emre Bey, size klasik bir sorum olacak belki ama biz okurlarınız olarak Emre Bey’i biraz daha tanımak istesek sizin bize...

Mahir Adıbeş Gezdi ve Yazdı-Zamanın Sularla Aktığı Yer (AYDER)

İkindi vakti vardık Ayder’e, dostum Recep Yaşar otelde yerimizi hazırlatmış. Yollar çok kalabalık, araba park yerinde sıkıntı var. Çok sayıda seyahat otobüsleri trafiği yavaşlatıyor....

Son Yorumlar