10.3 C
Ankara
23. Mayıs. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Yerel Türkav Trabzon Başkanı Kenan Kuru: Aile Ekonomisinde Fındık Zenginliktir

Türkav Trabzon Başkanı Kenan Kuru: Aile Ekonomisinde Fındık Zenginliktir

Türkav Trabzon Başkanı Kenan Kuru: Aile Ekonomisinde Fındık Zenginliktir
Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV): Üreticiden, sanayi ve tüccara kadar FINDIK ürününün rekoltesi (yıllık ürün) konulu bir basın açıklaması yayınlandı.
Açıklama şöyle;
AİLE EKONOMİSİNDE DE FINDIK ZENGİNLİKTİR
Fındık, Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesi ekonomisi için temel unsur olmakla beraber aynı zamanda sosyolojik olarak da ele alınması gereken bir üründür.
Fındık günümüzde Trabzon ekonomisinde de önemli bir yere sahiptir. Pandemi sonrası nişan, düğün gibi fındığın gelirinin ekonomik duruma katkısının daha da önemli hale geldiği görülmektedir. “Fındık Ayı” denilen Ağustos- Eylül ayı sonrasına gelecek şekilde okul gibi en temel ödemelerin planladığı bilinmektedir. Bu anlayış geçmişten günümüze gelen bir taahhüt olduğudur. Yani Trabzon’ da aile ekonomisindeki yıllık ödentiler fındıkla mutluluk yaşamaktadır. Dolayısıyla, aile ekonomisinde var olan fındığın önemi günümüzde de yerini korumaktadır.
Trabzon’un 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesi ile bu kutsal ürünün bölgesi tamamen idaremiz altına girmiştir. Anavatanı, Trabzon ve çevresidir.

GÜNÜMÜZDE FINDIK
Biz biliyoruz ki, öteden beri (1964) Devlet destekleme alımları ile Pazar ve fiyat güvencesinin sağlanması fındık yetiştiriciliğini özendirmiştir. 16 il ve 123 yere yayılarak iki katına çıkmış olan fındık alanlarında yıllık ürün (rekolte) çalışmaları 2022 yılında da tespit edilmesi sonucu fiyatın belirlenmesi olacaktır.
Allah tarafından Trabzon ve çevresine bahşedilen fındık zenginliktir. Kırsal hayatın sürdürülmesinde ve kırsal nüfusun yerinde istihdam edilmesinde ülkemiz için son derece önemli olan fındığın varlığını hep olmuştur/olmaktadır. O halde, rekolte sonrası tespit edilecek fındığın fiyat artışı bu anlayışları desteklemelidir.

Kenan KURU
Trabzon TÜRKAV Başkanı

- Advertisment -

En popüler

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Son Yorumlar