10.3 C
Ankara
22. Şubat. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Yerel Türkav Trabzon Başkanı Kenan Kuru: Aile Ekonomisinde Fındık Zenginliktir

Türkav Trabzon Başkanı Kenan Kuru: Aile Ekonomisinde Fındık Zenginliktir

Türkav Trabzon Başkanı Kenan Kuru: Aile Ekonomisinde Fındık Zenginliktir
Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV): Üreticiden, sanayi ve tüccara kadar FINDIK ürününün rekoltesi (yıllık ürün) konulu bir basın açıklaması yayınlandı.
Açıklama şöyle;
AİLE EKONOMİSİNDE DE FINDIK ZENGİNLİKTİR
Fındık, Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesi ekonomisi için temel unsur olmakla beraber aynı zamanda sosyolojik olarak da ele alınması gereken bir üründür.
Fındık günümüzde Trabzon ekonomisinde de önemli bir yere sahiptir. Pandemi sonrası nişan, düğün gibi fındığın gelirinin ekonomik duruma katkısının daha da önemli hale geldiği görülmektedir. “Fındık Ayı” denilen Ağustos- Eylül ayı sonrasına gelecek şekilde okul gibi en temel ödemelerin planladığı bilinmektedir. Bu anlayış geçmişten günümüze gelen bir taahhüt olduğudur. Yani Trabzon’ da aile ekonomisindeki yıllık ödentiler fındıkla mutluluk yaşamaktadır. Dolayısıyla, aile ekonomisinde var olan fındığın önemi günümüzde de yerini korumaktadır.
Trabzon’un 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesi ile bu kutsal ürünün bölgesi tamamen idaremiz altına girmiştir. Anavatanı, Trabzon ve çevresidir.

GÜNÜMÜZDE FINDIK
Biz biliyoruz ki, öteden beri (1964) Devlet destekleme alımları ile Pazar ve fiyat güvencesinin sağlanması fındık yetiştiriciliğini özendirmiştir. 16 il ve 123 yere yayılarak iki katına çıkmış olan fındık alanlarında yıllık ürün (rekolte) çalışmaları 2022 yılında da tespit edilmesi sonucu fiyatın belirlenmesi olacaktır.
Allah tarafından Trabzon ve çevresine bahşedilen fındık zenginliktir. Kırsal hayatın sürdürülmesinde ve kırsal nüfusun yerinde istihdam edilmesinde ülkemiz için son derece önemli olan fındığın varlığını hep olmuştur/olmaktadır. O halde, rekolte sonrası tespit edilecek fındığın fiyat artışı bu anlayışları desteklemelidir.

Kenan KURU
Trabzon TÜRKAV Başkanı

- Advertisment -

En popüler

Devlet Bahçeli: Fetö’cüleri Aklamak Vatana, Millete Ve Adalete İhanet Değil Midir?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 20 Şubat 2024 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşmasının tam metni ve videosunu sunuyoruz. Değerli Arkadaşlarım, Muhterem...

Tarihçi-Yazar Oktay Ferik Yazdı-Hâkimiyet Bila Kaydu Şart Milletindir

Türk milleti tarihin her safhasında var olmuş, varlığını mutlaka bir devlet ile perçinlemiş, istikrar ve ittihadını milli hasletleri, kültürü ve seciyesi ile asırlara taşımıştır....

Şair Kerem Taşkın-Çiçek Bahçem

Bahçemde tohumlar ekiyorum. Bekliyorum onları, Büyüsünler diye. Bana bir nefes olsunlar diye. Yaşıyorum onların hep içinde, Göz bebeklerimin önünde, Sarı, yeşil, mor, pembe, Hepsi gözümün önünde. Bahçeme bir adım attım. Sanki rüzgarla beraber...

Türkav Asil Kalemler’in Bu Haftaki Konuğu Polisiye Roman Yazarı Ayla Koca Oldu.

Türkav Asil Kalemler Yazarlık Okulu bu haftaki yazar buluşması toplantısında Polisiye Roman Yazarı Ayla Koca’yı misafir etti. Merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (Türkav)...

Son Yorumlar