10.3 C
Ankara
28. Eylül. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Yerel Türkav Trabzon Başkanı Kenan Kuru: Aile Ekonomisinde Fındık Zenginliktir

Türkav Trabzon Başkanı Kenan Kuru: Aile Ekonomisinde Fındık Zenginliktir

Türkav Trabzon Başkanı Kenan Kuru: Aile Ekonomisinde Fındık Zenginliktir
Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV): Üreticiden, sanayi ve tüccara kadar FINDIK ürününün rekoltesi (yıllık ürün) konulu bir basın açıklaması yayınlandı.
Açıklama şöyle;
AİLE EKONOMİSİNDE DE FINDIK ZENGİNLİKTİR
Fındık, Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesi ekonomisi için temel unsur olmakla beraber aynı zamanda sosyolojik olarak da ele alınması gereken bir üründür.
Fındık günümüzde Trabzon ekonomisinde de önemli bir yere sahiptir. Pandemi sonrası nişan, düğün gibi fındığın gelirinin ekonomik duruma katkısının daha da önemli hale geldiği görülmektedir. “Fındık Ayı” denilen Ağustos- Eylül ayı sonrasına gelecek şekilde okul gibi en temel ödemelerin planladığı bilinmektedir. Bu anlayış geçmişten günümüze gelen bir taahhüt olduğudur. Yani Trabzon’ da aile ekonomisindeki yıllık ödentiler fındıkla mutluluk yaşamaktadır. Dolayısıyla, aile ekonomisinde var olan fındığın önemi günümüzde de yerini korumaktadır.
Trabzon’un 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesi ile bu kutsal ürünün bölgesi tamamen idaremiz altına girmiştir. Anavatanı, Trabzon ve çevresidir.

GÜNÜMÜZDE FINDIK
Biz biliyoruz ki, öteden beri (1964) Devlet destekleme alımları ile Pazar ve fiyat güvencesinin sağlanması fındık yetiştiriciliğini özendirmiştir. 16 il ve 123 yere yayılarak iki katına çıkmış olan fındık alanlarında yıllık ürün (rekolte) çalışmaları 2022 yılında da tespit edilmesi sonucu fiyatın belirlenmesi olacaktır.
Allah tarafından Trabzon ve çevresine bahşedilen fındık zenginliktir. Kırsal hayatın sürdürülmesinde ve kırsal nüfusun yerinde istihdam edilmesinde ülkemiz için son derece önemli olan fındığın varlığını hep olmuştur/olmaktadır. O halde, rekolte sonrası tespit edilecek fındığın fiyat artışı bu anlayışları desteklemelidir.

Kenan KURU
Trabzon TÜRKAV Başkanı

- Advertisment -

En popüler

Kerem Taşkın-Susuz Çöl

Susuz Çöl Aşk nedir? Susuz çölde açan bir çiçek mi? Sonsuz denizlerdeki küçük bir adam mı? Gecenin karanlığında parlayan bir yıldız mı? Yoksa bir tohumun toprakla buluştuktan Sonraki beklediği can...

Çevre Sağlıkçılar Derneğinden 26 Eylül Dünya Çevre Sağlığı Günü Ziyaretleri

2022 yılında Ankara merkezli olarak kurulan Çevre Sağlığı Teknisyen ve Teknikerlerinin mesleki haklarını savunan kısa adı ÇEVSADER olan Çevre Sağlıkçılar Eğitim ve Dayanışma Derneği...

Betül Altınsoy’un Yazar Nurbanu Kablan İle Söyleşisi

Röportaj:Betül Altınsoy Öncelikle “Paranoyak ve Melankolik Bir Aşk” kitabınız hayırlı olsun. Kitaplarınızı konuşmadan önce okuyucularımıza kendinizden bahseder misiniz? Nurbanu Kablan, Sivas doğumlu; İlk, orta ve lise...

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru: Azerbaycan’ın KARABAĞ’da Ermeni Terörüne Şamarı

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Trabzon Başkanı Kenan KURU’ un “Azerbaycan’ in KARABAĞ’ da Ermeni terörüne şamarı” konulu basın açıklaması yaptı....

Son Yorumlar