10.3 C
Ankara
24. Temmuz. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Siyaset TÜRKAV Trabzon İl Başkanı Kenan KURU: Ağaçların Tepelerine Nişan Alanlar Yıldızlara Asla...

TÜRKAV Trabzon İl Başkanı Kenan KURU: Ağaçların Tepelerine Nişan Alanlar Yıldızlara Asla Ulaşamazlar.

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Trabzon İl Başkanı Kenan KURU’ nun Demokrasi, Yerel Yönetim, Seçmen ve Şehir Kimliği konulu basın açıklamasını sunuyoruz.

SEÇMEN ve DEMOKRATİK SORUMLULUK
Hiç şüphe yok ki yerel yöneticilerini seçecek olan Türk seçmeninin sorumlulukları bununla sınırlı kalmamaktadır. Seçmen olarak demokrasinin getirdikleriyle adayların (Büyükşehir ve ilçe Belediye Başkanları, Belediye Meclisi üyeleri ile Muhtarlar) hizmetlerinin niteliğine dair fikirlerinin, projelerinin ve yönetim anlayışlarının anlatımlarıyla adeta görücüye çıkılmaktadır. Rekabet demokrasinin varlığını ifade etmektedir.
Bu çerçevede hep birlikte sormamız gereken ilk soru şudur? Yaşanabilir bir kent, büyüme ve gelişme konusunda bakış. Türkiye’nin, ihtiyaç ve hedeflerinin sentezini ifade eden dinamik bir “Türk modeline” sahip olarak kendi dinamikleri üzerinde özenle durmak.
Seçmenler yaşadıkları toplumun sıkıntılarının giderilmesine dair önerilerini siyasal erke aktarırken, seçmenlerin desteklerine ihtiyaç olduğunu kamuoyu ile paylaşırlar. Diğer yandan inandığı kurumuna sahip çıkarak demokrasinin varlığını ifade eder.
Hiç şüphe yok ki, ortak aklın ve bilimin aydınlattığı yerde, inanç ve düşünceler milli birliğin gücü olur. Yaşadığı toplumun yararına önemli işler yaparak iz bırakmak seçmenin değerlendirmesinin göstergesi durumudur.
O halde, Sivil Toplum Kuruluşlarıyla yerel yöneticiler, ortak aklın temsilini ve samimiyetini bu yönde harekete geçirmek durumunda olmaları gerekmektedir…
Şehir kimliğini, yer isimlerini ve şehrin tarihini özümsemelerinin yanında, insanların doğru tanımlama yapmaları için hedefleri olmalıdır.
Yerel yönetici, şehrin potansiyelinin farkında olmak, kendi hedef ve birikimini tam anlamıyla ifade ederek ve bu hedeflere uygun öngörü ile projeler geliştirmek durumundadırlar. Çünkü ağaçların tepelerine nişan alanlar yıldızlara asla ulaşamazlar.
Şehrin geleceğini teslim alacak olanlar, seçmenin Türk demokrasisi adına sorumluluklarını yerine getirdiğini asla unutmamalıdır.

- Advertisment -

En popüler

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest’ de Büyük Takdir Gördü

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest' de Büyük Takdir Gördü CANTÜRK HABER ÖZEL HABER/ KIRIKKALE 22 Mayıs 2024 tarihinde Kırıkkale Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Kırıkkale...

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Son Yorumlar