10.3 C
Ankara
2. Ekim. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Eğitim Türkav Trabzon İl Başkanı Kenan Kuru: Netice, İlahi Takdirindir! Öyle mi?

Türkav Trabzon İl Başkanı Kenan Kuru: Netice, İlahi Takdirindir! Öyle mi?

Türkav Trabzon İl Başkanı Kenan Kuru: Netice, İlahi Takdirindir! Öyle mi?
Türkav Trabzon İl Başkanı Kenan Kuru’ nun 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Nedeniyle Basın Aracılığıyla Kamuoyuna Yaptığı Açıklamasını sunuyoruz.
Kadın, her durum karşısındaki tutum ve tavırları şu mısralarında ifadesini bulur;
Hak şerleri hayreyler.
Zannetme ki gayreyler!
Arif anı seyreyler.
Mevla görelim neyler?
Neylerse güzel eyler.

O halde, Arifler yahut arif olmak isteyenler sağlam şahsiyetli kimselerle değerlendirilmelidir?

Bilgi toplumu, birinci sınıf vatandaş ve birinci sınıf ülke, insancıl değerlerin öne çıktığı kavramların gerçekleşmesine bağlı olacaktır. İnsan sadece hizmet eder, neticesine bakarak sonucunu da ilahi takdire yüklerse, kadın haklarının insan hakkıyla görülmesiyle hakkının teslimi olur. Bunun dışında ilahi takdiri kendince değerlendirenlerin takdirlerine bırakılması olursa; kadına şiddetin varlığı olur.
Kadına şiddet insanlıkla nasıl tarif edilir? İnsan hakları üzerine söylenecek çok söz yok aslında! Çünkü “İNSAN” kelimesinde anlamının değeri bulunmaktadır. Kadın’da insandır. Ancak, Kadının insan olarak hakkını ne kadar tanıyoruz?

Trabzon İl insan hakları kurulu üyesi olarak da; ifade etmekteyim ki, Hukuki haklarını bilen ve kullanan olmak gerekmektedir. Kanunları insanlar uygulamaktadır.

TÜRKAV, insan ve toplumun bir bütün olduğunu ifade ederken, Milletin varlığında önemli sorumlulukların yerine getirilmesinde kadının gerçekçiliğine inanmaktadır.

Kadın, Anadır, Kamu Çalışanıdır, Hukukçudur, Öğretmendir, Mühendistir, Mimardır, Doktordur, Gazetecidir, iş insanıdır vb. görevlerle de toplumda yer aldığı halde, Hukukun ve insan haklarının üstünlüğüne samimiyetle inanılmadıkça, eski köhne alışkanlıklar değiştirilmedikçe, bütün bu günler boşa gidecektir. Buradan bakarken; “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde de, Türk ve dünya kamuoyunun gündemindeki baş konu olmaya devam edecektir. Kadının insan olarak toplumda farklılığı yoktur. Neden? Kadın üzerinden istismar hiç bitmemektedir? Şiddete maruz kalmaktadır? O halde, önce Kadın kendi haklarını bilerek ve toplumsal konulardaki yerine sahip çıkması önemlidir.
TÜRKAV, Kadına şiddetle hedeflenenleri köhneleşmiş anlayışların vahşiliği olarak nitelemektedir. Dolayısıyla “İlahi takdir gibi” yüklenilen anlayışların değerlendirilmesini ve gerçekçiliğinin görülmesine dikkatleri çekmektedir.
TÜRKAV, 25 Kasım, kadına şiddetle mücadelenin önemini kamuoyuyla paylaşırken; kişileri yanı kadını ayıranların ayrımcılık bakışını ret ederek, Türk milletinin uzağında olması gereken durum olduğunu ifade etmektedir. Şiddetsiz bir topluma doğru…

 

- Advertisment -

En popüler

Devlet Bahçeli: Terör Örgütleri ve Arkasındaki Destekçileri Ne Yaparlarsa Yapsınlar Asla Emellerine Muvaffak Olamayacaklardır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 1 Ekim 2023 tarihili sosyal medya hesabı X üzerinden yayınladıkları mesajlarını sunuyoruz. Bugün sabah Emniyet Genel Müdürlüğümüzü...

Faiq Alakbarli: Dünyanın Bütün Güçleri Türkiye-Azerbaycan Birliğini Hesaba Katmalı

Siyaset Bilimci Faiq Alakbarli son günlerde yaşanan olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle; Yerel nitelikteki askeri operasyonların Azerbaycan için geniş ufuklar açtı. Şehirlerimizin ve...

Yiğit Emir Ahi’nin Yazar Emre Timur İle Söyleşisi

Röportaj : Yiğit Emir AHİ Emre Bey, size klasik bir sorum olacak belki ama biz okurlarınız olarak Emre Bey’i biraz daha tanımak istesek sizin bize...

Mahir Adıbeş Gezdi ve Yazdı-Zamanın Sularla Aktığı Yer (AYDER)

İkindi vakti vardık Ayder’e, dostum Recep Yaşar otelde yerimizi hazırlatmış. Yollar çok kalabalık, araba park yerinde sıkıntı var. Çok sayıda seyahat otobüsleri trafiği yavaşlatıyor....

Son Yorumlar