10.3 C
Ankara
14. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Eğitim Türkav Trabzon İl Başkanı Kenan Kuru: Netice, İlahi Takdirindir! Öyle mi?

Türkav Trabzon İl Başkanı Kenan Kuru: Netice, İlahi Takdirindir! Öyle mi?

Türkav Trabzon İl Başkanı Kenan Kuru: Netice, İlahi Takdirindir! Öyle mi?
Türkav Trabzon İl Başkanı Kenan Kuru’ nun 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Nedeniyle Basın Aracılığıyla Kamuoyuna Yaptığı Açıklamasını sunuyoruz.
Kadın, her durum karşısındaki tutum ve tavırları şu mısralarında ifadesini bulur;
Hak şerleri hayreyler.
Zannetme ki gayreyler!
Arif anı seyreyler.
Mevla görelim neyler?
Neylerse güzel eyler.

O halde, Arifler yahut arif olmak isteyenler sağlam şahsiyetli kimselerle değerlendirilmelidir?

Bilgi toplumu, birinci sınıf vatandaş ve birinci sınıf ülke, insancıl değerlerin öne çıktığı kavramların gerçekleşmesine bağlı olacaktır. İnsan sadece hizmet eder, neticesine bakarak sonucunu da ilahi takdire yüklerse, kadın haklarının insan hakkıyla görülmesiyle hakkının teslimi olur. Bunun dışında ilahi takdiri kendince değerlendirenlerin takdirlerine bırakılması olursa; kadına şiddetin varlığı olur.
Kadına şiddet insanlıkla nasıl tarif edilir? İnsan hakları üzerine söylenecek çok söz yok aslında! Çünkü “İNSAN” kelimesinde anlamının değeri bulunmaktadır. Kadın’da insandır. Ancak, Kadının insan olarak hakkını ne kadar tanıyoruz?

Trabzon İl insan hakları kurulu üyesi olarak da; ifade etmekteyim ki, Hukuki haklarını bilen ve kullanan olmak gerekmektedir. Kanunları insanlar uygulamaktadır.

TÜRKAV, insan ve toplumun bir bütün olduğunu ifade ederken, Milletin varlığında önemli sorumlulukların yerine getirilmesinde kadının gerçekçiliğine inanmaktadır.

Kadın, Anadır, Kamu Çalışanıdır, Hukukçudur, Öğretmendir, Mühendistir, Mimardır, Doktordur, Gazetecidir, iş insanıdır vb. görevlerle de toplumda yer aldığı halde, Hukukun ve insan haklarının üstünlüğüne samimiyetle inanılmadıkça, eski köhne alışkanlıklar değiştirilmedikçe, bütün bu günler boşa gidecektir. Buradan bakarken; “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde de, Türk ve dünya kamuoyunun gündemindeki baş konu olmaya devam edecektir. Kadının insan olarak toplumda farklılığı yoktur. Neden? Kadın üzerinden istismar hiç bitmemektedir? Şiddete maruz kalmaktadır? O halde, önce Kadın kendi haklarını bilerek ve toplumsal konulardaki yerine sahip çıkması önemlidir.
TÜRKAV, Kadına şiddetle hedeflenenleri köhneleşmiş anlayışların vahşiliği olarak nitelemektedir. Dolayısıyla “İlahi takdir gibi” yüklenilen anlayışların değerlendirilmesini ve gerçekçiliğinin görülmesine dikkatleri çekmektedir.
TÜRKAV, 25 Kasım, kadına şiddetle mücadelenin önemini kamuoyuyla paylaşırken; kişileri yanı kadını ayıranların ayrımcılık bakışını ret ederek, Türk milletinin uzağında olması gereken durum olduğunu ifade etmektedir. Şiddetsiz bir topluma doğru…

 

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar