10.3 C
Ankara
24. Mayıs. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Siyaset Türkiye Kamu Sen Kayseri İl Başkanı Muzaffer Pala: Kayseri SGK İl Müdürü...

Türkiye Kamu Sen Kayseri İl Başkanı Muzaffer Pala: Kayseri SGK İl Müdürü Personele Mobbing Uyguluyor!

Türkiye Kamu Sen Kayseri İl Başkanı Muzaffer Pala: Kayseri SGK İl Müdürü Personele Mobbing Uyguluyor!
Başkan Pala SGK İl Müdürlüğünde yaşanan olaylarla ilgili İl Müdürü Hasgül’ü yaptığı basın açıklaması ile sert bir dille eleştirdi.
Açıklama şöyle:
Türkiye Kamu Sen 650 bini aşkın üyesi ile devletimizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü esas alan kamu görevini hakkıyla ifa eden memurların mensubu olduğu bizim ilkemiz önce ülkemiz ülküsü ile mücadelesine 32 yıldır yılmadan devam eden güçlü bir konfederasyondur.

1- 09.10.2023 tarihinde bir sendika üyemiz İl Müdürü tarafından saat 15:40 sularında makamına çağrılarak; üyemize Sayın Kayseri Milletvekili İsmail ÖZDEMİR beyefendinin meclis soru önergesi ile alakalı olarak bu konuları sen mi yayıyorsun dediği ve odada bulunanlarla beraber meclis sorusuna cevap niteliğinde aynı zaman diliminde sosyal medya platformu aracılığı ile haber yapıldığı ve cevap verildiği görülmüştür. Soru önergesine karşılık; sendika üyelerimize baskı ve mobing uygulanmış ve görev yeri değişikliği ile adeta sürgün verilmiştir.
Kutlu Devletimiz ve Aziz Milletimiz için fedakârca çalışan, emeğini esirgemeyen ve özveri gösteren yüzlerce kamu görevlisi zan altında bırakılmıştır.

2- MHP Genel Başkan Yardımcısı Kayseri Milletvekili Sayın İsmail ÖZDEMİR beyefendi tarafından Kayseri Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğündeki EYT işlemleri hakkındaki Meclis sorusu üzerine, 09.10.2023 tarihinde SGK İl Müdürlüğünde Müdürlük makamında yapmış olduğu haberde 69.992 başvuru olduğu, 44.026 vatandaşın kısa sürede emekli edildiği, İl Müdürünün gece bile çalıştığı iddia edilerek haber yapıldığı anlaşılmıştır. Söz konusu haber ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sorulan meclis sorularının medya üzerinden İl Müdürünün kendi makam odasında cevap verilmesi devlet adabına yakışmamıştır. Bir il müdürünün görevi, kendisine yakın medya ilişkileri kurarak tahtını sağlamlaştırmak değil, vatandaşa sağlıklı hizmet sunmaktır. Pr çalışması ile gidilecek yer siyasettir, yerel seçimlerde bu kadar yakınken istifasını ve siyasette mücadelesini bekler, davet ederiz!

3- Kayseri SGK İl Müdürlüğü ve bağlı merkez müdürlüklerinde 500’e yakın personel görev yapmaktadır. 03.03.2023 tarihinde EYT sebebiyle yapılan başvuruların sonuçlandırmak üzere 20 personel emeklilik servisinde görevlendirilmiştir. Diğer illerde EYT yoğunluğunu hafifletmek adına farklı birimlerde çalışan personeller emeklilik işlemlerinde destek olarak çalışırken İl Müdürü tarafından bu desteği sağlamak için dilekçe veren 25 personellerin taleplerine cevap dahi verilmemiş, emeklilik işlemleri bilerek ya da acemice yavaşlatılmıştır.

4- Hiçbir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde görülmeyen bir uygulama ile zemin katın yarısı panel suntalar ile kapı kolları sökülmek suretiyle kapatılmış, burada görevlendiren personellerin dahili telefon hatları söktürülmüş, herhangi bir şekilde diğer kurum personellerinin vatandaşa hizmet sunması iç emirler çıkartılmak suretiyle engellenerek iletişim yolları kapatılmış, bizzat il müdürünün talimatıyla sadece kendisinin yönettiği ve bilgisi olmadan hiçbir işlemin yapılmadığı şekle büründürülerek EYT kapsamında İş ve işlemler İl Müdürünün şahsına özel dosyaların öne çekilerek takip edilmiştir.
EYT’de binlerce insan sıra bekler, ümit beslerken, gerekli personel ataması yapılmadığı için bekleyen vatandaş, yorulmuştur, yıpranmıştır. Ama buna çare aramak yerine tanıdık dosyaları öne alınmış, rakam açıklamaları ile düpedüz şov yapılmıştır!

5- 6.02.2023 tarihinde meydana gelen asrın felaketi deprem nedeniyle Adıyaman ve Kahramanmaraş illerimizdeki emeklilik başvuruları Kayseri İl Müdürlüğüne devredilmiştir. Depremzede vatandaşlarımızın işlemleri tamamen sonuçlandırılmadan iş ve işlemler Trabzon, Giresun gibi ilimize havale edilmiştir. Depremzede vatandaşlarımızın emeklilik başvuruları öncelik arz etmesine rağmen İl Müdürlüğü tarafından yürütülen süreç nedeniyle mağdur edilmiştir.

6- Yapılan habere göre 69.992 başvuru olduğu, bu başvuruların 44.026 sının sonuçlandırıldığı göz önünde bulundurulduğunda 25.966 başvurunun ret veya sonuçlanamadığı anlaşılmaktadır.

7- Geçen 7 aylık zaman süreci yaptırmış olduğunuz haberde Eyt başvurularını kısa sürede sonuçlandırıldığı ifade edilmiştir. Hayatını idame ettirecek başka bir gelir kaynağı olmayan depremzede vatandaşlar açısından bakıldığında sizce bu 7 aylık zaman kısa bir süre midir?

8- Hal bu durumda iken Depremzede ve Kayseri vatandaşlarımızın bağlanmamış dosyaları beklerken EYT konusunda uzmanlaşmış ve pek çok dosyayı hızlı ve etkin bir şekilde sonuçlandırabilecek 5 personel İstanbul iline neden görevlendirilmiştir?

9- Makam odanızda sosyal medya platformu aracılığıyla yapılan haberde ek olarak kullanılan fotoğraf gerçeği yansıtmamaktadır. Mesai saati öncesi Kurum giriş kapısı kapalı iken oluşan vatandaş yoğunluğu mesai saatinin başlaması ve kapıların açılması neticesinde Devletimizin yapmış olduğu 6 katlı bina içerisine dağılmış ve Kurum içerisindeki yoğunluk aylarca devam etmiştir.

10- Vatandaşlar tarafından verilen dilekçe ile başvuruların alınması ve çeşitli konularla ilgili bilgi almak maksadıyla Kuruma gelen vatandaşlara hizmet edecek bölümde az sayıda memur görevlendirilmesi nedeniyle özveri ile çalışan Kurum personelleri yoğun bir iş yükü altında bırakılmış, personel görevlendirilmesindeki yetersizlik nedeniyle dilekçelere aylar sonra cevap verilmek durumunda kalınmış ve bir kaç gün eksiği nedeniyle talep tarihinden aylar sonra emeklilik hakkı elde edemediğini öğrenen vatandaşlarımıza verilen ret cevabıyla emeklilik hayali kuran vatandaşlarımız mağdur edilmiştir. Kurumda çalışan yüzlerce memur iç emir ile emeklilik işlemlerine hiçbir şekilde dahil edilmemiş bu durum vatandaşların başvurularının ret edilmesine neden olmuştur. İl müdürlüğünde sürekli olarak vatandaş ile memurlar arasında bu sebeple sözlü tartışmalar yaşanmıştır.
EYT gibi çok beklenen ve konuşulan bir düzenleme sonrasında, kurum içi işleyiş müdürlüğün bizzat kendisinde düğümlendirilerek, işleri hızlandırmak yerine kişisel hatır ve tanışlık bağlantıları kuvvetlendirilmiş, koca bir şehirde ki emeklilik beklentisi bir şahsın kontrol ve uhdesine bırakılmıştır.

11- Yönetiminizin 6. olduğu yönündeki başarı olarak tarafınızca yaptırılan haberler başvuru sayısı ile alakalıdır. Depremzede vatandaşların emeklilik başvuruları İl müdürlüğünüzde aylarca beklemiş çoğu dosyada hiçbir işlem yapılmamış akabinde kendi ilinde başvuruları bitiren Trabzon, Giresun gibi illere havale edilmiştir. Kendi illerindeki başvuruları 3-4 ay öncesinden bitiren illerden 7 ay geçmiş olmasına rağmen halen başvuruları bitiremeyen yönetiminiz daha başarılı mı sayılacaktır?

12- Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle etkin, verimli ve hızlı kararlar alınırken ve il müdürlüğünüzde yaklaşık 500 memur görev yapmaktayken 7 aylık süreç içerisinde emeklilik taleplerini sonuçlandıramayan yönetiminiz sizce başarılı mıdır?
Asil ve Yüce TÜRK milletine saygılarımı sunar Kamuoyunun bilgilerini arz ederim.

Muzaffer Pala
Türkiye Kamu-Sen Kayseri Başkanı

- Advertisment -

En popüler

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest’ de Büyük Takdir Gördü

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest' de Büyük Takdir Gördü CANTÜRK HABER ÖZEL HABER/ KIRIKKALE 22 Mayıs 2024 tarihinde Kırıkkale Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Kırıkkale...

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Son Yorumlar