10.3 C
Ankara
2. Ekim. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Sağlık Türkiye Kamusen Genel Başkanı Önder Kahveci: Düzenlemelerin Ete Kemiğe Büründüğü Tasarı Hali...

Türkiye Kamusen Genel Başkanı Önder Kahveci: Düzenlemelerin Ete Kemiğe Büründüğü Tasarı Hali Çok Önemlidir

Türkiye Kamusen ve Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci: Düzenlemelerin Ete Kemiğe Büründüğü Tasarı Hali Çok Önemlidir

Türkiye Kamusen ve Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin Cunhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle gerçekleştirilen törende yaptığı konuşma sonrası değerlendirmelerde bulundu.

Yapılan açıklama şöyle;

Sayın Cumhurbaşkanı bugün 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle gerçekleştirilen törende sağlık çalışanları adına bir paket hazırlığı içerisinde olduklarını belirterek şu hususlarda düzenleme yapacaklarını ifade etmişlerdir:

1.Görevleri sırasında işlenen kasten yaralama suçu, CMK kapsamında kataloğa dahil ediliyor. Böylece bu tür suçlar konusunda izlenecek yol, hakim ve savcılar bakımından görünür hale geliyor. Bu suça verilen ceza sağlık hizmetleri söz konusu olduğunda artırılıyor.
2.Mesleki sorumluluk kurulu oluşturuyoruz. Tıbbi işlem ve uygulamalar nedeniyle ceza soruşturması açılması bu kurulun iznine bağlı olacak. Kamu kurum ve kuruluşları ile devlet üniversitelerinde görev yapan personele idare tarafından ödenen tazminatın rücu edip etmeyeceğine bu kurul karar verecek. Rücu ise kasıt durumunda yapılacak.
3.Sağlık çalışanlarımızın maaş ödeme sistemlerinde ve mali haklarında önemli iyileştirmeler sağlıyoruz. Sabit ek ödemeleri merkezi yönetim bütçesine alınarak, aylıklarının tek bir bordro ile ödenmesi temin edilecek. Sağlık Bakanlığı Döner Sermaye Sistemi etkinleştirilecektir. Merkezi Yönetim Bütçesi’nden performans ödemesi için ilave kaynak aktarılarak, ek ödemelerde artış yapılacaktır.
4.Sağlık çalışanlarının ücretlerinde yaptığımız iyileştirmenin emeklilere de yansıyacak olmasıdır. Hekimlerimizin bordroya tabi ücretleri, emekli olduktan sonraki maaş kayıplarını da telafi edilecek şekilde düzenlenecek. Hemşireler başta olmak üzere 3600 ek gösterge kapsamına alınacaklarını da hatırlatmak istiyorum. Bu çalışma yapılırken, hekim emeklilerinin maaşları da ele alınacaktır.
5.Aile hekimlerinin ücretlerinde artış yapılacak.

Bu açıklama ile söz konusu düzenlemelerde genel bir çerçeve çizildiği görülmektedir. Söz konusu düzenlemeler uzun bir süredir bizim talep ederek, dile getirdiğimiz hususlarla ilgilidir. İfade edilen bu genel çerçeveleri olumlu bulmakla birlikte bu düzenlemelerin ete kemiğe büründüğü tasarı hali çok önemlidir.
Bu tasarıda mutlaka sosyal taraflarla hazırlanmalı ve çalışanların talepleri dikkate alınmalıdır. Aynı zamanda bu düzenleme süratle gerçekleştirilmeli daha fazla beklenmemelidir.
Ücret artışlarında maaşa zam şeklinde tek ödeme temel talebimizdir. Ek göstergelerde hakkaniyet ilkesi mutlaka gözetilmelidir. Döner sermaye sistemi çalışan eksenli olarak dizayn edilmelidir.
Kısacası bugün açıklanan düzenlemelerde detaylar netleştikçe değerlendirmeler ve önerilerimiz bakanlık ve ilgili politika yapıcılarla paylaşılacak ve kamuoyu bilgilendirilecektir.
Türk Sağlık-Sen olarak çalışanlar adına atılan her olumlu adımı memnuniyetle karşılarız. Gayretimiz ve mücadelemiz ise çalışanların beklentilerini karşılayacak ve kronikleşen sorunlara çare üretecek düzenlemelerin hayata geçmesi içindir.

Önder KAHVECİ
Genel Başkan

- Advertisment -

En popüler

Devlet Bahçeli: Terör Örgütleri ve Arkasındaki Destekçileri Ne Yaparlarsa Yapsınlar Asla Emellerine Muvaffak Olamayacaklardır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 1 Ekim 2023 tarihili sosyal medya hesabı X üzerinden yayınladıkları mesajlarını sunuyoruz. Bugün sabah Emniyet Genel Müdürlüğümüzü...

Faiq Alakbarli: Dünyanın Bütün Güçleri Türkiye-Azerbaycan Birliğini Hesaba Katmalı

Siyaset Bilimci Faiq Alakbarli son günlerde yaşanan olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle; Yerel nitelikteki askeri operasyonların Azerbaycan için geniş ufuklar açtı. Şehirlerimizin ve...

Yiğit Emir Ahi’nin Yazar Emre Timur İle Söyleşisi

Röportaj : Yiğit Emir AHİ Emre Bey, size klasik bir sorum olacak belki ama biz okurlarınız olarak Emre Bey’i biraz daha tanımak istesek sizin bize...

Mahir Adıbeş Gezdi ve Yazdı-Zamanın Sularla Aktığı Yer (AYDER)

İkindi vakti vardık Ayder’e, dostum Recep Yaşar otelde yerimizi hazırlatmış. Yollar çok kalabalık, araba park yerinde sıkıntı var. Çok sayıda seyahat otobüsleri trafiği yavaşlatıyor....

Son Yorumlar