10.3 C
Ankara
24. Mayıs. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Kültür Sanat Yazar Tuba Ayşe Özgür İle Edebiyat Üzerine Sohbet

Yazar Tuba Ayşe Özgür İle Edebiyat Üzerine Sohbet

Röportaj: Betül Altınsoy

-Öncelikle davetimizi kırmayıp röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler.
Merhaba, davetiniz için ben teşekkür ederim.

-Kendinizden bahseder misiniz?
Küçükken “Uyduruk” adını verdiğim öykülerle başladı her şey. Zaman geçtikçe de yazmak benim için kendimi anlatabildiğim en iyi yol oldu. Meslek hayatım reklam sektörü ve dergi sektörü arasında gidip geldi. Bu dönemler içinde tiyatro ile tanıştım çok şey öğrendim ve yazarak devam ettim hep. Şanslı olduğumu söyleyebilirim ki ailem hep yanımdaydı ve destekçimdi. Şu sıralar çifte mutluluk yaşıyorum. İlk kitabım 2. baskısını yaparken ikinci kitabım da okuyucusuyla buluştu.
Yazmanın dışında da artık bir şeyler yapmam gerekir dediğim noktada da bir atölye oluşumuna girdim. Atölye Bütünsel Değişim’de 1.5 yılımızı başarıyla geçirdik. Yeni yazar adayları kazandık ve bu çok mutluluk verici. Sanırım hayatım hala yazarak ve eğitimlerle geçiyor diyebilirim.

-“Benim Kalbim Dikdörtgen” isminin bir öyküsü var mı?
Bu ikinci kitabım ama benim için her kitap ayrı bir dünya. Bir meselem var ve onu okuyucuya nasıl aktaracağımın derdindeyim. Her aşamada bir öncekinin üzerine çıkmaya çalışıyorum. Benim Kalbim Dikdörtgen “öteki” olmanın altını absürt bir şekilde anlatıyor. Üslup, Aslı’yı dostunuz gibi görmenizi sağlıyor. Biraz okuyucunun kendiyle hesaplaşması gibi. Umarım keyif almışlardır.

-Yazma serüveninizde nasıl ilerliyorsunuz?
Yazmak benim için birçok şey ifade ediyor. Kendimi anlatma biçimim, başkalarına dokunma tarzım, yaşam alanım. Her yazarın kendine has alanları vardır. Benimde kendimce biçimlerim oluşuyor. Her şeyden önce hep öğrenci olmak hoşuma gidiyor. Halen eğitimlere katılıyorum. Zaman zaman küçük oyunlar yaratıp tıkandığım yerlerde çözümü buluyorum. Ama şu bir gerçek ki sabır ve bilgi çok önemli. Her kelime ayrı bir hikayeye kapı açıyor, her karakter başka bir dünyaya sokuyor. İşte bu yüzden de sabırla işlemek gerekiyor. Bazen sabahları, bazen geceleri ama her ne olursa olsun her gün zihninizi yazıyla çalışmanız gerekiyor.

-Yazarken ilham veya motivasyon kaynağınız nelerdir? Biraz bahseder misiniz?
Küçük yeğenlerim var onlar için yazmak bana müthiş bir keyif veriyor. Tüm enerjimi onlardan alıyorum diyebilirim. Gelecekte okuyacakları bir şeyler bırakmak umut yaratıyor.

-En son okuduğunuz kitap hangisidir?
Eğitimlerde çok kitap okuyoruz açıkçası. kendi tercihim kitaplarda oluyor ama bazen iki kitabı aynı anda okuduğum da oluyor. Bazen de okuduğum kitapları tekrar tekrar okuyorum. Yüzyıllık Yalnızlık birçok kez tekrar okuduğum kitaplardan.

-Son olarak gençlere bir öneriniz var mı? Yazmak isteyenlere önerileriniz nelerdir? Yazmanın herhangi bir formülü var mıdır sizce?
Öncelikle sabır, sonra bilgi. Bu anlamda atölyelerden yararlanmaları çok önemli. Şu dönemde birçok atölye yazma konusunda eğitimler düzenliyor. Kendilerini geliştirmek için de mutlaka okumalarını önerebilirim.

-Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.
Ben teşekkür ederim. Kitaplarla yaşanacak bir dünya dilerim.

- Advertisment -

En popüler

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest’ de Büyük Takdir Gördü

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest' de Büyük Takdir Gördü CANTÜRK HABER ÖZEL HABER/ KIRIKKALE 22 Mayıs 2024 tarihinde Kırıkkale Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Kırıkkale...

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Son Yorumlar