10.3 C
Ankara
15. Haziran. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Kültür Sanat Yiğit Emir AHİ’nin Değerli Dramatik Sanatlar Yazarı Derya KIZILGÖZ İle Keyifli Sohbeti

Yiğit Emir AHİ’nin Değerli Dramatik Sanatlar Yazarı Derya KIZILGÖZ İle Keyifli Sohbeti

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Merhaba 1974 Sivas- Zara – Akören köyü doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladım. 19 Mayıs Üniversitesi Amasya Eğitim Fakültesi Sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra Ankara Şereflikoçhisar (1998-2009) , Zonguldak Beycuma-Kilimli (2009-2014) , Antalya Gündoğmuş-Manavgat(2014-2019), Yalova Armutlu-Çınarcık (2019-2023) ilçelerinde öğretmenlik mesleğinin yanı sıra yazınsal faaliyetlerde ve çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde, Türkiye Şair Ozan Ve Yazarlar Derneği Zonguldak İl Temsilcisi, Antalya İl Temsilcisi, Batı Karadeniz Bölge Temsilcisi olarak görev aldım. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gerektiğinde faaliyetlerde yer almaya gayret gösterdim. Ayrıca, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. Öğretmenlik mesleğinden emekliliğe ayrıldım. Herhangi bir dernek ve sivil toplum kuruluşu ile faaliyet bağım bulunmamaktadır. Sadece yazın sanatında öz disiplinle çalışmayı sürdürmekteyim. Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği üyesiyim.

YAYINLANAN KİTAPLARIM
Su İken Düşlerim-
Anahtar Toplayıcısı-
Göğokyanus-
Kürecan-
Aynadaki Karanlık-
Yanılsamalarda Düş Kunduzu-
Gönül Uygarlığı-
Susan Suyun Vadisi-
Göçek’i Karşılamak-
İnsaniyet Makamı-

YAYINA HAZIR KİTAP DOSYALARI
Serkeş-
Düşelçi-
Günberi-
Devr-i Ahmer-
İklimin Söz Açtığı Vakit

 

-Bu alanda kendinizi geliştirmeye olan ilginiz nasıl başladı?
Rol, sahne uygulaması, ses ve konuşma ile ilgili unsurlar, doğaçlama, görsel efektler… ilgimi çektiği için gözlemci bilinç doğal olarak sürekli çalışmaktaydı. Bir süre sonra farklı temalarda çoğalan konularda çevremde olan bitenlerden edindiğim izlenimler başka bir zaman ve mekânın temsilinde tasarıma dönüşmeye başladı. İçsel oyun, çeşitli metaforlarla karşılık bulmaya başladığında perspektifler- kaçış noktaları- oluştu. Yani soyutlanma hali deneyimlemekteydim. Okumaya gönülden yatkınlık ve araştırmaya olan gereksinim daimî gayret içinde tutan iki dinamiktir. Sahne sanatları ve perde oyunları ile örneklenen dramatik sanatlar; tiyatro, opera, müzikal oyunlarla yaşanmış veya kurgulanmış hayat kesitleri ile temsil getirir. Farklı görmeyi, düşünmeyi, hissetmeyi, yoğun duygular edinmeyi, insanlığı onurlandırmayı sevdim. Yazılanların ulaşabildiği bilinçte canlanması, yüreklendirmesi önemliydi.

Kitaplarınızın konularını seçerken beslendiğiniz yerler neler? Konularınızı nasıl buluyorsunuz? Karakterlerinizi nasıl seçip oluşturuyorsunuz?
İradesi hür, benlik algısı net olan, ayırt edebilme ve bütünleme kapasitesi gelişmiş, güç-kontrol-statü peşinde olmayan yüreklerle buluşma aracısı olabilecek konular tercih olmaktan çok hissiyatla geldi. Hayali illüzyonların aşıldığı, sezgisel yeteneklerin ve zekanın aşkın realitelerinde çözümlemelere kavuştuğu sonsuz bir düşe uyanmakla ilgili her konu işlenmek üzere kozasında sarılıydı.

Bu süreçte edindiğiniz deneyimler ve aldığınız eğitim, sizi bugünkü başarılarınıza nasıl hazırladı?
Edebiyat- yazın sanatı- ileriye yönlü zamanın deneyim sahasıdır. Geçmişten getirerek, şimdiden sonsuza veya geleceğe yön alırken yargıdan arınmış bir zihinle açılır. Olasılık dalgalarında, aynı gerçekliğin farklı katmanlarında gezinir durur. Bütünü görebilen seyirde koşulsuzluğa kademelenirken saflaşır. Bu durumda içinde olduğunuz toplumun değer yargıları sizi gördüğü an cezasını keser. Haddinizi bildirirler, sizin aklınızı başınıza getirmek için türlü şoklar yaşatırlar. Algılandığınız kadar zarar görürsünüz, işe yaradığınız ölçüde kullanmaya çalışırlar. Desteklenmek büyük şanstır. O da çok zor. Sizi kendi halinize bırakmazlar. Sürekli gözetlenirsiniz. Ruhsal bedenimizin hayat bulduğu alanın dışına çıkan yani zaman ve mekândan muaf-mekansın- bir alan çağrışımı içinde kaldığınız sürece yazabilirsiniz. Değilse yazdıklarınız kendiniz dahil birilerinin dayatması sayılır. Nefsin benlik bulduğu hayatta nefsini doyurmaktır. O tür yazılar geleceğe kaydolmaz.

Yazarlık öğrenilecek bir şey midir? Eğer öyleyse Siz nasıl öğrendiniz?
İlgi varsa merak oluşur. Merak oluştuğunda dikkat açığa çıkar ve motivasyon gelişir. Motivasyonun sürekliliği için uygulama halinde kalmak gerekir. Sürekli yazacaksınız ve yazdıklarınızı ölçümleyeceksiniz. Ölçümlemenin pek çok yöntemi var. Okuma, yazma, konuşma ve dinleme beceri alanıdır ve okur-yazarlık bütününün önemli bileşenleri olarak buluş, gözlem, düşünce, okuma sahaları açarak bizi çalıştırır. Çok okuyan, araştıran idrak eder, söz varlığı çoğalır, ifade ve düşünce gücü artar. Kalbin açılması için sadece okumak, araştırmak yeterli değildir. Cesaret gerekir ve bilinmezliğe açılmayı göze almak, kararlılık….
Söz ve yazıyla anlatım sanatındaki edebi türler araştırılmalı ve son derece önemli eserler okunmalıdır. Ana dilimize gereken saygı ve özen gösterilmelidir. Yazarlık, dil bilinci ile ilgili başlı başına bir sorumluluktur. Bir uğraş alanıdır, işinize gücünüze bakacaksınız.

Kültür sanat adına katıldığınız yurt içi yurt dışı etkinlikler nelerdir?
Çeşitli gazete ve dergilerde, antoloji kitaplarında yayıcılık faaliyetlerinde bulunurken sosyal sorumluluk projelerinde de yer aldım. Güzel işler gerçekleştirdik. Birlikte hareket edebilmenin ekip ruhunun ürünleridir o nedenle burada kişisel bir motif olarak işlemek uygun düşmez.

Son olarak gelecek projelerinizden ve kariyerinizdeki hedeflerinizden bahseder misiniz?
Çeşitli kültürlerin, farklı coğrafyaların, toplumların, tarihsel dönemlerin sanat alanındaki inşasında sorumluluk almak, saflığın sahnesinde gelecek kuşaklara temsili bir duruş sergilemek evrensel varlık düzeyindeki uygarlık şuurumuza birlikte uyanmak ve elbet de yurdumuzu sevmek

Değerli vaktinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Sevgiyle kalın…

Röportaj: Yiğit Emir AHİ

- Advertisment -

En popüler

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest’ de Büyük Takdir Gördü

Ankara Şehit Yakınları ve Gaziler Korosu Kalefest' de Büyük Takdir Gördü CANTÜRK HABER ÖZEL HABER/ KIRIKKALE 22 Mayıs 2024 tarihinde Kırıkkale Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Kırıkkale...

Güney Türkistan’da Özellikle Türklerin Yoğun Şekilde Yaşadığı Bölgelerde Büyük Sel Felaketi Yaşanıyor.

Güney Türkistan'da büyük bir şok ve üzüntü yaratan, Türklerin yaşadığı bölgeyi vuran ve şimdiye kadar görülmeyen sel felaketinde, alınan yeni bilgilere göre, Güney Türkistan'ın...

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Son Yorumlar