10.3 C
Ankara
16. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Kültür Sanat Yiğit Emir AHİ’nin Değerli Eğitimci Yazar Bahar Urhan SEZER İle Keyifli Sohbeti

Yiğit Emir AHİ’nin Değerli Eğitimci Yazar Bahar Urhan SEZER İle Keyifli Sohbeti

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
-Tabi. Adım Bahar. Özel eğitim öğretmeniyim. Marmara Üniversitesi mezunuyum. Şu an Yıldız Teknik üniversitesi Sınıf Öğretmenliği alanında yüksek lisans yapıyorum. Çatalca Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda özel eğitim sınıf öğretmeniyim. 4 yıldır kamudayım. Evliyim.

Yazmaya olan sevginiz nasıl ortaya çıktı? Bu ilginizi, sevginizi, merakınızı nasıl fark ettiniz?
-Aslında küçüklüğümden beri çok fazla okumaya meraklıydım. Kendim de yazmak istiyordum ama bir amaç bulamıyordum. Özel eğitim, farklılıklar benim amacım oldu. 2 sene süresince bu konuyu araştırıp eğitimler aldıktan sonra yazmaya karar verdim. Süreçteki en büyük destekçim ve beni bu yola ikna eden kişi ise eşim oldu.

Kitabınızda konuyu seçerken beslendiğiniz yerler neler? Konuyu nasıl buldunuz? Karakterlerinizi nasıl seçip oluşturdunuz?
-Kitabımda beslendiğim yer öğrencilerim ve onların anlaşılma ihtiyacı oldu. Kitap temelde bir macerayı konu alsa da asıl anlatılmak istenen farklılıkların güzelliğidir. Temelde konuyu direkt vermek yerine bunu çocukların bulmasını istedim. Karakter sürecim oldukça kolay oldu çünkü karakter evimdeydi: kedim.

Yazarlık öğrenilecek bir şey midir? Eğer öyleyse Siz nasıl öğrendiniz?
-Yazarlık değil ama kitap yazmak kesinlikle öğrenilecek ve eğitim alınabilecek bir durum. Yazar olmak insanın yeteneği ile alakalı olsa da onu yazıya dökecek eğitim şart. Ben de çeşitli eğitimler aldım hala çok başında sayılırım.

Bir yazarın başarılı olabilmesi için sizce olmazsa olmaz koşul nedir?
-Yazarın başarılı olmasının yolu kesinlikle şu olabilir diyemem. Çünkü kendim de hala test etme aşamasındayım. İnsanların bende sevdiklerini söyledikleri şey genelde samimi olmam ve insanlardan kendimi ayırmamam.

Kendi kitaplarını yayınlatmak isteyen biz okuyucularınıza örnek olmak açısından ilk kitabınızı yayınlatma maceranızı anlatır mısınız?
-Öncelikle kitabımı yazarken süreç içerisinde birçok eğitime katıldım. Daha sonra kendime güzel bir dosya hazırladım. Özgeçmiş, yazar notu, kitap özeti ve içerik. Daha sonra kendime sevdiğim yayınevleri listesini oluşturdum. Onlara ayrı ayrı mailler atarak dönüş yapan yayınevlerinin şartlarını inceledim ve sürecim böyle devam etti.

Kültür sanat adına katıldığınız yurt içi yurt dışı etkinlikler (sergi, festival, yarışma, kongre, sempozyum, seminer, şenlik, konferans, bienal, kurs, eğitim faaliyeti, dernekler, vakıflar) nelerdir?
-Yazarlık adına çeşitli online yazarlık eğitimlerine katıldım. En sevdiğim Mert ARIK hocam ile olan diyebilirim. Kendisi bu işte oldukça başarılı bir yazar, örnek aldığım pek çok noktası var. Diğer yandan kendi mesleğim adına yurtiçinde ya da online olan tüm seminerlere katılırım. En son 2 hafta önce İstanbul Rami’de bir mahremiyet eğitimine dahil oldum. Özel eğitim zirvesi, İstanbul özel eğitim seminerlerine gitmeye özen gösteriyorum.

Değerli vaktinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Sevgiyle kalın…

-Ben teşekkür ederim ilginiz için, sohbetle kalın…

Röportaj: Yiğit Emir AHİ

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar