10.3 C
Ankara
5. Mart. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Röportaj Yiğit Emir Ahi’nin Değerli Eğitimci/Yazar Şükrü Kanıbol İle Söyleşisi

Yiğit Emir Ahi’nin Değerli Eğitimci/Yazar Şükrü Kanıbol İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1965 Tokat doğumluyum. 1989 Anakara İlahiyat Fakültesi mezunuyum. Öğretmenlik mesleğime Kars’ta başladım, daha sonra Sivas Divriği’de görev yaptım. Toplam dört yıl devlette görev yaptıktan sonra istifa ederek Özel Sektörde öğretmenliğe devam ettim. Halen özel sektörde öğretmenliğe devam ediyorum. Roman, hikâye, öykü okumayı seviyorum. Olayları analiz etmeyi, analitik düşünmeyi seviyorum. Şiir okumayı, yamayı seviyorum. Evli ve üç çocuk babasıyım.

Kitabınızdan biraz bahseder misiniz?
Mesleğim gereği öğrencilere bir konuyu anlatırken öykü, hikâye, anekdot veya hiç olmazsa bir fıkra anlatmayı seviyorum. Öğrencilere bir şey anlatıyorsanız onu bir hikâye ile pekiştirmelisiniz. Ben de bu düşünceden yola çıkarak önce denemeler yazdım öğrencilerime okudum. Çok ilgi gösterdiler. “Hocam bunları keşke kitap yapsanız” diye öneride bulundular. Onlardan aldığım cesaretle yazmaya başladım. Her öyküm bir cana dokunur diye umut ediyorum.

Sizi en çok etkileyen öğretmeniniz kimdi? Sizin üzerinizde nasıl bir etkisi oldu?
Lise de edebiyat öğretmenimdi bir gün derste bir şiirin ana fikrini sordu. Birçok arkadaş parmak kaldır ancak tem bir cevap alamdı. Ben cevabı hissettim ancak söylemeye cesaret edemiyordum. Korkarak hafifçe parmağımı kaldırmamla hocayla göz göze geldik bana “sen söyle “dedi. Düşüncemi söyleyince “işte budur” diye alkışladı. Sözlü notuma on verdi. Öğretmenimin o davranışı beni yüreklendirdi. Lise yıllarında deneme şiirler yazmaya başladım.

Çocuklarla iletişim deneyimlerinizde sizi derinden etkileyen durumlar oldu mu?
İlk yazdığım öykülerimi öğrencilerime okuyordum. Dersleri zayıf olan, birazda ele avuca sığmayan birkaç öğrencim ben öyküyü okurken yerlerinden kalkıp yanıma gelerek ayakta beklediler. Çok etkilendiler öyküde kendilerinden bir şeyler buldular an anladım ki öykülerim cama dokunacaktır.

Kitap fuarlarını takip edebiliyor musunuz?
Takip ediyorum. Öğrencilerimizle birlikte mutlaka gider yeni çıkan kitapları inceleriz.

Çocuklara uygun kitap seçimi nasıl yapılır?
Öncelikle çocuğa öğüt vermemelidir. Çocuklar öğüt ve nasihat dinlemekten hoşlanmazlar. Duyuşsal yöntem kullanılmalıdır nasıl ki günümüzde filmlere gizli reklam yerleştiriliyorsa aynı yöntemle öykünün veya hikâyenin içine gömülmelidir. Bu tar kitapları okutabiliriz.

E-Kitaplar hakkında ne düşünüyorsunuz?
E-Kitap bana biraz soğuk geliyor. Kitaba dokunmak, kokusu hissetmek çok daha sıcak geliyor. Okuduğunuz bir kitabı arkadaşınıza hediye edebilirsiniz ancak e kitap hediye edemezsiniz.

Güzel ve keyifli bir sohbetti. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey, takipçilerinize vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
“Cana Dokunan Öyküler” özellikle öğretmenlerimize tavsiye ediyorum. On dört tane öykü var bir dersin bir bölümünde öğrencilere okuyup birlikte değerlendirerek hoşça vakit geçirebilirler. Çocuklara da kitap okumayı sevdireceğini umuyorum.

Bize zaman ayırıp güzel bir söyleşi yaptığınız için teşekkür ederiz.
İlgi, alakanız ve yazarlara verdiğiniz değer ve destekler için çok teşekkür ediyorum.

- Advertisment -

En popüler

Devlet Bahçeli: Bugünkü CHP, Atatürk’ün Partisi Değil, DEM’in Oyun Uşağı, Türkiye Düşmanlarının Altı Oklu Uydusudur.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 29 Şubat 2024 tarihli Merkez Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu Toplantısı sonrasında yaptığı basın toplantısı konuşmasının...

Şair Kerem Taşkın-Hüzün

Yüreğim hüzünlü Göz yaşım akmıyor Kurudu göz pınarlarım Son baharda dökülen yapraklar gibi Tıpkı içimde dökülen Bir kül gibi savrulur Oradan oraya gönlüm Olduğum yerde Sanki avuçlarım içinde hepsi, Sıksam bir türlü, bıraksam...

Devlet Bahçeli: Fetö’cüleri Aklamak Vatana, Millete Ve Adalete İhanet Değil Midir?

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, 20 Şubat 2024 tarihinde TBMM Grup Toplantısında yapmış oldukları konuşmasının tam metni ve videosunu sunuyoruz. Değerli Arkadaşlarım, Muhterem...

Tarihçi-Yazar Oktay Ferik Yazdı-Hâkimiyet Bila Kaydu Şart Milletindir

Türk milleti tarihin her safhasında var olmuş, varlığını mutlaka bir devlet ile perçinlemiş, istikrar ve ittihadını milli hasletleri, kültürü ve seciyesi ile asırlara taşımıştır....

Son Yorumlar