10.3 C
Ankara
14. Nisan. 2024
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Kültür Sanat Yiğit Emir AHİ’nin Eğitimci Yazar Aysun KIRCA İle Söyleşisi

Yiğit Emir AHİ’nin Eğitimci Yazar Aysun KIRCA İle Söyleşisi

Röportaj: Yiğit Emir AHİ

Sayın öğretmenim kendinizi tanıtır mısınız?
Öncelikle merhabalar. Ben Aysun KIRCA. Okul öncesi öğretmeniyim, resimli çocuk kitapları yazarıyım. Aynı zamanda P4C Uzmanıyım. Vantrolog kuklam var. İsmi Kiremit. Okurlarla buluşan 4 tane hikâye kitabım var. Sokakta Oyun Var, Kış Bahçemize Hoş Geldiniz, Ay Nereye Saklandı, Kayısı Ağaçlarının Altında. Bunun yanı sıra seçki eser olarak bir masalım da yayınlanmış durumda. Mesleğime ve kitaplara aşık biriyim denebilir. Öğrenme yolculuğum sürekli devam ediyor. Eğitim içerikli birçok projenin içerisinde yer alıyor, çeşitli eğitimlere katılıyorum. P4C’yi hikaye kitaplarıyla bütünleştiriyor, çocuklarla atölyeler yapıyorum.

Öğretmenin varlık alanı olan sınıfta neler oluyor? Sınıfta yapılan şeyi sadece öğretim olarak ifade etmek doğru ve yeterli olur mu?
Sınıf aslında bizim ikinci evimiz. Okul ikinci yuvamız. Hayatımızın büyük bir kısmı baktığımız zaman okulda geçiyor. O nedenle sınıf yaşamın tam da kendisi diyebiliriz. Sınıfta yapılan her şeyi öğretim olarak ifade etmek tam doğru bir tanım olmaz diye düşünüyorum ve eksik kalır. Sınıfta yapılan her şey yeni bir adım, yeni bir deneyim, yeni bir yolculuk. Kendimizi keşfettiğimiz yer aslında sınıflar. Hem bir eğitimci için hem de bir çocuk için böyle olduğunu düşünüyorum.

Günlük yazma pratiğiniz nasıl? Her gün düzenli yazıyor musunuz?
Kalem ve kağıt hayatımın vazgeçilmezi diyebilirim. Her zaman mümkün olmasa da düzenli olarak yazmaya gayret ediyorum. Bu noktada sorumluluklar, günlük hayatın akışı devreye giriyor.

Neden çocuk edebiyatı?
Belki de kökeninde çocuğa hitap ettiği için çocuk edebiyatı alanına yöneldim diyebildim. Erken çocukluk dönemi ve sonrası biliyorsunuz ki çok önemli. Okur olarak kitabımın ilk çocuklara ulaşmasını istedim. Çocukların dünyası biz yetişkinlerden çok farklı. Her şeye başka bir gözle bakabiliyor, yeni anlamlar yükleyebiliyorlar. Çözüm bulma yolları, yaratıcı düşünmeleri en büyük etken bu konuda. “Bir çocuk değişir, dünya değişir.” sloganını benimsedim diyebiliriz. Kurduğum hayallere çocukların ortak olduğunu görmek, aynı hisleri yaşayabilmek ve tabi onların hayal dünyasını daha da yakından görebilmek için iyi ki çocuk edebiyatı diyorum.

Yazarken ilham veya motivasyon kaynağınız nelerdir? Biraz bahseder misiniz?
Yazarken doğadan ilham alıyorum. Diğer bir motivasyon kaynağım ise müzik. Ezgiler ve müzik eşliğinde sözcüklerim kaleme ve kağıda daha kolay dökülüyor. En büyük ilham kaynağım ise çocuklar.

Yazdığınız metnin bitmiş olduğunu nasıl anlıyorsunuz?
Yazdığımız metinlerin bitip bitmediğine hemen karar veremiyoruz aslında. Yani en azından benim için öyle. Üzerinde belli aralıklarla çalışıyor, karalamalar yapıyor, bazen eklemeler bazense çıkarmalar yapıyorum. İçime sindiği an aslında bir nevi bitmiş oluyor. Bu noktada dışarıdan farklı bakış açısına ihtiyaç duyuyorum. Bir okur olarak bu hikaye burada bitmiş mi? Farklı bir göz metne nasıl bakıyor? Yakınlarımdan dönütler alarak ilerliyorum. Bazen de minik bir okuruma okutuyorum metni 😊

Bir kültür insanı olarak kitap ve insan hakkında neler söylersiniz?
Bu soruya en son okuduğum kitaplardan biri ile cevap vermek istiyorum. “Ne Okursan O Olursun.” Okuduğumuz her kitapta bize sunulan yeni bakış açıları vardır. Bir kitabı okurken aslında bir nevi kendimizi okuruz. Her kitap insanın iç dünyasına ayrı bir yolculuktur. Kendimizi tanımanın en güzel yoludur kitaplar. Bazen sıkıldığımızda, bazen üzüldüğümüzde, bazense en mutlu anlarda kitap okumaya yöneliriz. Duygularımızın bir nevi düzenlenmesini sağlar kitaplar. “Okumadığın gün karanlıktasın.” diyor Nuri Pakdil. Aydınlık yarınlar, geleceğimiz için okuyun diyorum.

Güzel ve keyifli bir sohbetti. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey, takipçilerinize vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Nazik davetiniz için çok teşekkür ederim.

Vakit ayırdığınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

- Advertisment -

En popüler

Betül Altınsoy’un Değerli Eğitimci/Yazar Ayşe Mercan Kara İle Söyleşisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Merhaba,1986 yazında Afyonkarahisar’ da dünyaya gözlerimi açmışım. Babamın tayini sebebiyle ülkemin en güzel şehirlerinden olan Bursa’da büyüdüm. Konya Selçuk üniversitesinde Türk...

Şair Kerem Taşkın – Sevinçler

Mutlu olmak sevince bağlı Sevinç kalbimde açıyor Çiçekler gibi coşuyor Kelebekler gibi uçuyor Sevinçler umutla dolu Bulutlar gibi bem beyaz İçinde yürür hayatın Neşe saçar yaşadıkların Umut et senin olsun Tüm yaşadıkların Sevgi içinde...

Değerli Ozan Aşık Rasim Genç İle Röportaj

Kendinizden bahseder misiniz? 1963 yılında Samsun Vezirköprü'ye bağlı Çorakdere köyünde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdi. Çok istemesine rağmen, imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi. Çobanlıkla başlayan yaşamı, inşaat...

Devlet Bahçeli: Türk Birliğinin Hasretini Çekip Hayallerini Kuran Merhum Türkeş Bey’in İnanıyorum ki Ruhu Şad Olacaktır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, “Merhum Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in 27.Vefat Yıldönümü” münasebetiyle yayınladıkları anma mesajını sunuyoruz. Türk siyaset ve demokrasi hayatına derin...

Son Yorumlar