10.3 C
Ankara
30. Eylül. 2023
No menu items!
Ana Sayfa Diğer Eğitim Mehtap Akgül Yazdı - Farklılıkta Güzeli Görmek

Mehtap Akgül Yazdı – Farklılıkta Güzeli Görmek

Mehtap Akgül Yazdı – Farklılıkta Güzeli Görmek

Değerli okurlarım, yine farkındalık içeren cümlelerimde sizlerle buluşmanın mutluluğunu taşıyorum.

Otizmin tam nedenin bilinmediği günümüzde birçok bilim insanları halen otizmin nedenleri ile genetik ilişkisi konularını araştırmaktadırlar.

Otizm; yaygın gelişimsel bozukluk; birden fazla bozukluğu içeren genel bir tanı grubu olup, erken çocukluk döneminde başlayan sosyal etkileşim, iletişim, dil gelişimi ve davranış alanların da çoklu temel fonksiyonların gelişmesinde gecikmeleri de içeren bir spektrum bozukluğudur. Bu grupta yer alan ve en çok bilinen yaygın gelişimsel bozukluk “Otizm Spektrum Bozukluğu”dur.

Otizm Spektrum Bozukluğu’nun tanımındaki unsurları detaylandırmak gerekirse;

– Bebeklikten itibaren karşısındakinin gözüne bakamama

– Ortak dikkat ve işaret etme davranış yetersizliği

– Üç yaşından önce ortaya çıkar

– Ciddi sosyal etkileşim ve iletişim bozukluğunun yanında, sosyal davranış, dil, algısal fonksiyonlar, tekrarlayan davranışlar ve ilgilerle kendini gösteren, hafiften ağıra kadar seyreden, her bireyde farklı özellikleri olan gelişimsel nörobiyolojik bir bozukluktur.
Otizm ve üstün zeka arasında bağlantı da olabilir. Otizm genlerini taşıyanların zeka testlerinde daha başarılı olabileceği belirlendi. İskoçya’daki Edinburgh ve Avustralya’daki Queensland üniversitelerinden bilimcilerinin araştırması, otizm riskini arttıran genleri üstün zeka ile ilişkili olabileceğini gösterdi. Bilimciler, yaklaşık 10 bin kişiyi bir dizi zeka testine tabi tuttu ve DNA’larını inceledi. Hiç otizm belirtileri göstermeyen ancak bu sendromla bağlantılı genetik izler taşıyanların testlerde ortalamadan daha iyi sonuçlar elde ettiği görüldü.

Aynı testleri 921 ergen ikizle de tekrarlayan bilimciler, otizmle bağlantılı genlerin zeka ile ilişkili olduğuna dair daha fazla bilgiye ulaştılar.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Toni-Kim Clark’a göre, bulgular, otizm riskini arttıran genetik varyasyonların otizmli olmayanların zekasını olumlu yönde etkiliyor.

Prof. Nick Martin de Rain Man gibi filmlerde de otizm ve dehalık arasındaki “ince çizginin” ele alındığını hatırlatmış ve araştırmalarına göre, otizm riskini arttıra genlere sahip kişilerin spektrum belirtilerini göstermeyenlere avantaj sağladığına dikkat çekmiştir.

Bu araştırmalar “MolecularPsychiatry” dergisinde yayımlanmıştır.

Araştırmalara göre, otizm spektrum bozukluğundaki bazı bireylerin ortalama zekadan daha ileri düzeyde görsel ve konuşma becerisi gerektirmeyen akıl yürütme yetilerini kullanarak karmaşık sorunları çözebilmelerini sağlayan sözel olmayan zekaya sahip olduğu biliniyor.
Evet, kıymetli okurlarım, aslında her farklılık zorluk içerir yeter ki güzeli görelim bize umut yeter diyerek sözlerimi sonlandırıyorum.

SELAM OLSUN.

Mehtap AKGÜL

BOSDER BAŞKANI

- Advertisment -

En popüler

Kerem Taşkın-Susuz Çöl

Susuz Çöl Aşk nedir? Susuz çölde açan bir çiçek mi? Sonsuz denizlerdeki küçük bir adam mı? Gecenin karanlığında parlayan bir yıldız mı? Yoksa bir tohumun toprakla buluştuktan Sonraki beklediği can...

Çevre Sağlıkçılar Derneğinden 26 Eylül Dünya Çevre Sağlığı Günü Ziyaretleri

2022 yılında Ankara merkezli olarak kurulan Çevre Sağlığı Teknisyen ve Teknikerlerinin mesleki haklarını savunan kısa adı ÇEVSADER olan Çevre Sağlıkçılar Eğitim ve Dayanışma Derneği...

Betül Altınsoy’un Yazar Nurbanu Kablan İle Söyleşisi

Röportaj:Betül Altınsoy Öncelikle “Paranoyak ve Melankolik Bir Aşk” kitabınız hayırlı olsun. Kitaplarınızı konuşmadan önce okuyucularımıza kendinizden bahseder misiniz? Nurbanu Kablan, Sivas doğumlu; İlk, orta ve lise...

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru: Azerbaycan’ın KARABAĞ’da Ermeni Terörüne Şamarı

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Trabzon Başkanı Kenan KURU’ un “Azerbaycan’ in KARABAĞ’ da Ermeni terörüne şamarı” konulu basın açıklaması yaptı....

Son Yorumlar